Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi herbaryumundaki (AEF) Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae familyalarının revizyonu
A revision of Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae family at herbarium of the Faculty of Pharmacy, University of Ankara (AEF)
  1. Tez No: 545650
  2. Yazar: HİLAL ONAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu'nda bulunan değerlendirilmemiş Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae familyalarına ait 1210 örneğin incelenmesi sonucu 121 cins ve bu cinslere ait 473 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 117'si endemiktir. Teşhis edilen bitkiler içerisinde en çok tür içeren ilk üç cinsler şöyledir: Brassicaceae familyasında Alyssum L. (24), Hesperis L. (8). Erysimum L. (8), Asteraceae familyasında Anthemis L. (27), Achillea L. (18), Centaurea L. (22), Boraginaceae familyasında Myosotis L. (11), Onosma L. (20), Anchusa L. (9). Teşhis edilen türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir: Brassicaceae familyası İran Turan elementi 37 (% 23), Akdeniz elementi 10 (% 6), Avrupa Sibirya elementi 5 (% 3), Asteraceae familyası İran Turan elementi 61 (% 27), Akdeniz elementi 17 (% 7), Avrupa Sibirya elementi 21 (% 9), Boraginaceae familyası İran Turan elementi 32 (% 32), Akdeniz elementi 18 (% 18), Avrupa Sibirya elementi 20 (% 20). Brassicaceae familyası için 2 tür, Asteaceae familyası için 9 tür, Boraginaceae familyası için 5 tür toplandığı kare için yenidir. Brassicaceae familyası için 1 tür de kültür formundadır.
Özet (Çeviri)
A total of 121 genera and 473 taxa belonging to these genera have been identified by the examination of 1210 samples of families of unrevulated. Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae in the Herbarium of the Faculty of Pharmacy of Ankara University. 117 of these taxa are endemic. The first three genera which contain the most species among the identified plants are as follows: Brassicaceae family Alyssum L. (24), Hesperis L. (8), Erysimum L. (8), Asteraceae family Anthemis L. (27), Achillea L. (18), Centaurea L. (22), Boraginaceae family Myosotis L. (11), Onosma L. (20), Anchusa L. (9). The distribution of species belonging to different phytogeographic region are as given below: Brassicaceae family Irano Turanian 37 (23 %), Mediterranean 10 (6 %), Euro Siberian 5 (3 %), Asteraceae family Irano Turanian 61 (27 % ), Mediterranean 17 (7 %), Euro Siberian 21 (9 %), Boraginaceae family Irano Turanian 32 (32 %), Mediterranean 18 (18 %), Euro Siberian 20 (20 %). 2 species for Brassicaceae family, 9 species for Asteraceae family, 5 species for Boraginaceae family are as a new records for their collected area. One species is culture form in Brassicaceae family.