Testosteronun Cladosporium sphaerospermum ve Ulocladium chartarum ile biyotransformasyonları
Biotransformations of testosterone by Cladosporium sphaerospermum and Ulocladium chartarum
  1. Tez No: 545672
  2. Yazar: ŞENGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Cladosporium sphaerospermum MRC 70266 ve Ulocladium chartarum MRC 72584 küfleri ile testosteron bileşiğinin beş gün süren biyotransformasyonları gerçekleştirildi. Testosteronun Cladosporium sphaerospermum MRC 70266 ile inkübasyonu 6β-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (%8), 6β,17β-dihidroksiandrost-4-en-3-on (%40), 7β,17β-dihidroksiandrostan-3-on (%7), 15α,17β-dihidroksiandrost-4-en-3-on (%5), 6β,16β,17β-trihidroksiandrost-4-en-3-on (%3) ve 6β,12β,17β-trihidroksiandrost-4-en-3-on (%2) metabolitlerini verdi. Aynı substratın Ulocladium chartarum MRC 72584 ile inkübasyonu androst-4-en-3,17-dion (%3), 5α-androstan-3,6,17-trion (%4), 17β-hidroksi-5α-androstan-3,6-dion (%9), 7β-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (%3), 7β,17β-dihidroksiandrost-4-en-3-on (%11), 14α,17β-dihidroksiandrost-4-en-3-on (%12) ve 12β,17β-dihidroksiandrost-4-en-3-on (%9) metabolitlerini verdi. 6β,16β,17β-Trihidroksiandrost-4-en-3-on ve 6β,12β,17β-trihidroksiandrost-4-en-3-on metabolitleri yeni bileşikler olarak tanımlandı. Metabolitlerin yapı tayinleri, başlangıç maddesi ile metabolitlerin erime noktaları, NMR ve IR spektrumları karşılaştırılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, biotransformations of testosterone by Cladosporium sphaerospermum MRC 70266 and Ulocladium chartarum MRC 72584 were performed. Incubation of testosterone with Cladosporium sphaerospermum MRC 70266 afforded 6β-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (8%), 6β,17β-dihydroxyandrost-4-en-3-one (40%), 7β,17β-dihydroxyandrostane-3-one (7%), 15α,17β-dihydroxyandrost-4-en-3-one (5%), 6β,16β,17β-trihydroxyandrost-4-en-3-one (3%) and 6β,12β,17β-trihydroxyandrost-4-en-3-one (2%). Incubation of testosterone with the same substrate afforded androst-4-en-3,17-dione (3%), 5α-androstane-3,6,17-trione (4%), 17β-hydroxy-5α-androstane-3,6-dione (9%), 7β-hydroxyandrost-4-en-3,17-dione (3%), 7β,17β-dihydroxyandrost-4-en-3-one (11%), 14α,17β-dihydroxyandrost-4-en-3-one (12%) and 12β,17β-dihydroxyandrost-4-en-3-one (9%). 6β,16β,17β-Trihydroxyandrost-4-en-3-one and 6β,12β,17β-trihydroxyandrost-4-en-3-one were idendified as new compounds. The structures of the metabolites were revealed by comparing melting points, NMR and IR spectra of the starting material with those of metabolites.