Algılanan anne-baba ebeveynlik stillerinin ebeveyn tutumları ile ilişkisinde kırılgan narsisizmin aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the role of vulnerable narcissism in the relationship of perceived parenting styles with parental attitudes
- Tez No: 545691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada algılanan ebeveynlik stillerinin ebeveyn tutumları ile ilişkisinde kırılgan narsisizmin aracı rolü araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2-6 yaş aralığında çocuğu bulunan bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılara Aile Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Stilleri Ölçeği, Ebeveyn Tutumları Ölçeği ve Kırılgan Narsisizm Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların algıladıkları ebeveynlik stilleri alt boyutları (Duygusal bakımdan yoksun bırakıcı anne, küçümseyici/kusur bulucu baba, duygusal bakımdan yoksun bırakıcı baba, aşırı koruyucu/evhamlı baba ve kötümser/endişeli baba) ile ebeveyn tutumları (demokratik, otoriter ve izin verici tutum) arasındaki ilişkide kırılgan narsisizmin kısmi aracı rolünün olduğu bulunmuştur. Duygusal bakımdan yoksun bırakıcı anne, küçümseyici/kusur bulucu baba, duygusal bakımdan yoksun bırakıcı baba, aşırı koruyucu/evhamlı baba ve kötümser/endişeli baba ile demokratik tutum arasındaki ilişkide kırılgan narsisizmin kısmi aracı rolü olduğu bulunmuştur. aşırı koruyucu/evhamlı baba ve kötümser/endişeli baba ile otoriter tutum arasındaki ilişkide kırılgan narsisizmin kısmi aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Aşırı koruyucu/evhamlı baba ile izin verici tutum arasındaki ilişkide kırılgan narsisizmin aracı rol oynadığı saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda sonuçlar tartışılmış olup önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the mediator role of vulnerable narcissism scale to the relation between perceived parenting style and parent attitude is researched. Samples are selected from the parents who have children between the ages of 2-6. Family information form, young parenting style inventory, parent attitude and vulnerable narcissism scale tests are applied to the parents. According to the results of analysis, there is a partial role of vulnerable narcissism between the relation of lower dimensions of perceived parenting styles (emotionally depriving mother, condescending father, overprotecting father, pessimistic father) and parent participation (democratic, authoritarian or accepting). Vulnerable narcissism has a partial role between the relation of emotionally depriving mother, condescending father, emotionally depriving father, overprotecting father, pessimistic father and democrative attitude. It also has a partial role between the relation of overprotecting father, pessimistic father and authoritarian attitude; overprotecting father and accepting attitude. Results and propositions have been discussed according to the findings of the study.