İşverenin iş kazası ve meslek hastalığında hukuki sorumluluğu
The employer's legal liability in occupational accident and occupational disease
  1. Tez No: 545696
  2. Yazar: HURİYE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
İşverenin iş kazası ve meslek hastalığında hukuki sorumluluğu isimli bu tez çalışmamda teoride yer alan kaynaklardan yararlanmanın yanı sıra, Yargıtay uygulamalarına ağırlık verilmiştir. Söz konusu çalışmam üç bölümden oluşmaktadır: Çalışmamızın iş kazası ve meslek hastalığı başlıklı ilk bölümünde, iş kazası kavramının gerek yasada yer alan gerek öğreti ve uygulama da yer alan tanımı, unsurları açıklanmıştır. Aynı şekilde meslek hastalığının tanımı ve unsurları da yapılmıştır. Bir iş kazası veya meslek hastalığının varlığının nasıl tespit edileceği sorusunun cevabı bu bölümdedir. Bunun yanı sıra, kavram açıklaması yapılan bu bölümde, işveren, işveren vekili, iş güvenliği uzmanı, alt işverenlik kavramlarına da yer verilmiştir. İş kazası ve meslek hastalığında işverenin hukuki sorumluluğu, niteliği ve koşulları çalışmamızın ikinci bölümünde açıklanmıştır. İşverenin sorumluluğunun yasal kaynaklarının ne olduğu, hukuki sorumluluğunun niteliği konusunda öğretideki görüşler ve Yargıtay uygulaması, işverenin sorumluluğunun şartları ve sorumluluktan kurtulma halleri ayrıntılı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, iş sağlığı ve meslek hastalığında işverenin sorumluluğunun kapsamı anlatılmıştır. Maddi ve manevi tazminatların konusu, kapsamı açıklanmış, destekten yoksun kalma ayrı başlık halinde düzenlenmiştir. Bu bölümde, aktüerya bilirkişisi olmam nedeniyle tazminat hesabı ayrıntılı açıklanmıştır. Gerek aktüerya bilimi gerek doktrin ve Yargıtay uygulamalarına göre açıklamalarda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to benefiting from the theoretical sources of this thesis, which is named as the legal responsibility of the employer for work accidents and occupational diseases, the Court of Cassation practice has been emphasized. My study consists of three parts: In the first part of our study titled“Occupational Accidents and Occupational Diseases”, the definition and elements of the concept of occupational accidents, including both the doctrines and the practices in the scope of the law, are explained. In addition, the definition and elements of the occupational disease have been made. The answer to the question of how to determine the existence of a work accident or occupational disease is in this section. In addition, concepts such as employers, employers' associates, job security experts, and sub-employers have been included in this section where the conceptual explanations are made. The legal responsibility, nature and conditions of employer in occupational accident and occupational disease are explained in the second part of our study. what the legal sources of the employer's responsibilities are, the teacher's views on the nature of the legal responsibility and the circumstances of the Court of Cassation practice, the conditions of the employer's responsibilities and the circumstances in which they are rescued from responsibility. In the third part, the scope of the employer's responsibility is explained in the occupational health and occupational diseases section. The subject of the pecuniary and non-pecuniary damages, the scope is explained, the lack of support is organized in separate titles. In this section, the compensation account is explained in detail because I am an actuarial expert. Both the doctrine of actuaries and doctrines have been tried to be explained according to the applications of the Court of Cassation