Diz osteoartritli hastalarda dizlik ve bantlamanın denge ve fonksiyonellik üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency of brace and banding on balance and functionality in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 545786
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın amacı; 40-65 yaş arası diz osteoartritli hastalarda dizlik ve bantlamanın, fonksiyonellik, denge ve ağrı üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya diz osteoartrit tanısı alan 34 hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı ve tedaviye alındı. İlk gruba patellar destekli dizlik (6hafta) uygulandı, ikinci gruba ise bantlama (kinesiotape, haftada 2 kere, 6hafta) yapıldı. Ayrıca her iki gruba da 6 hafta boyunca egzersizler verildi. Hastalar tedavi öncesi ve sonrasında, denge, fonksiyonellik, propriyosepsiyon, ağrı, kas kuvveti ve eklem hareket açıklığı bakımından değerlendirildi. Denge için Berg Denge Ölçeği, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ağrı için Visual Analog Skalası (VAS), fonksiyonellik için WOMAC (Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri) Skorlaması ve Zamanlı Ayağa Kalk ve Yürü Testi (ZAKYT), EHA ve pozisyon hissi dijital gonyometre ile, kas kuvveti“Hand-held”dinomometre (Lafeyette Instrument®, Lafayette, IN) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; was to compare the effects of brace and taping which is kinesio tape on functional, balance and pain in patients aged 40-65 years with knee osteoarthritis. Thirty-four patients who have knee osteoarthritis were included in the study. Patients were divided into 2 groups and cured. Pateller supported knee brace was used for 1st group for 6 weeks. Kinesio Tape was used twice a week for the second group for 6 weeks. Also, both groups were asked to perform the exercises given for 6 weeks. Patients were evaluated before and after treatment for balance, functionality, proprioception, pain, muscle strength and range of motion. The Berg Balance Scale for balance, Standing on Single Foot, Visual Analogue Scale (VAS) for pain, WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities) Scoring and Functionality for Timed and Go Test (ZAKYT), range of motion and position sensation with digital goniometer, muscle strength“Hand-held”dynamometer (Lafeyette Instrument, Lafayette, IN) was used.