Engellilere yönelik kaynaştırma eğitiminin sosyal dışlanma bakımından incelenmesi
Analysis of the inclusive education towards the disabled persons in terms of social exclusion
- Tez No: 470323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİF ESENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sosyal dışlanma, birey veya grupların hak ve hizmetlerden ve toplumsal bağlar kurmaktan yoksun bırakılma sürecini ifade etmektedir. Sosyal dışlanma, değişen sosyo-ekonomik koşullar ve artan toplumsal riskler karşısında savunmasız kalan grupların karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biridir. Engelli bireyler sosyal dışlanma riskleri en yüksek gruplardan birini oluşturmaktadır. Sosyal politikalar engellilerin sosyal dışlanma problemini en aza indirgemek ve bununla mücadele etmek için sosyal içermeci politikalara ağırlık vermeye başlamışlardır. Bu çalışmada kaynaştırma eğitimi mercek altına alınmış ve sosyal dışlanma bakımından incelenmiştir. Araştırmanın amacı engellilere yönelik kaynaştırma eğitiminin sosyal dışlanma üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmaktır. Engelli çocukların sosyal kabul düzeyleri ve kaynaştırmanın uygulama boyutunda nasıl işlediği kullanılarak ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın verileri 2016–2017 eğitim öğretim yılında, İstanbul İli Zeytinburnu ilçesinde yer alan ilk ve ortaokulda görev yapan 30 öğretmenle yapılan görüşmeler sonucu elde edilmiştir. Ayrıca bu öğrencilerden bazıları sınıflarında gözlenmiştir. Araştırma bulgularından ele dilen sonuca göre kaynaştırma eğitiminin uygulama boyutunda ciddi problemler gözlenmiştir. Gerekli alt yapı ve kaynaklar mevcut değildir. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda bilgilendirilmemiş ve gerekli eğitimi almamışlardır. Öğretmenler sınıf mevcutlarının çok ve gerekli eğitim ve desteğin verilmemesi dolayısıyla kaynaştırmanın başarılı sonuçlar vermediğini dile getirmişlerdir. Öğretmenler kaynaştırma öğrencilerinin evrak işlerini tam yürütmekten öte çok bir şey yapmadıklarını ifade etmişlerdir. Sonuçlara göre bu öğrencilerin arkadaşları tarafından kabul edilme düzeyleri oldukça düşüktür. Yalnız ya da arkadaş sayıları oldukça sınırlıdır. Kaynaştırma eğitimi engellilerin sosyal dışlanma problemine karşı geliştirilen bir eğitim modeli olmasına rağmen uygulama boyutunda yeterli altyapı, eğitim ve desteğin sağlanmaması sonucu başarılı sonuçlar vermekte yetersiz kalmıştır. Engelli öğrencilerin sosyal dışlanma düzeyini azaltmamıştır. Bu sorunun çözümü için öncelikle yeterli alt yapı oluşturulmalı daha sonra uygulamaya geçilmelidir. Ancak bu sayede engelli bireylere yönelik negatif tutumlar pozitife çevrilebilir.
Özet (Çeviri)
Social exclusion refers to the process by which individuals or groups are deprived of rights and services and establishing social ties. Social exclusion is one of the biggest problems faced by vulnerable groups in the face of changing socio-economic conditions and increasing social risks. Individuals with disabilities constitute one of the highest risk groups for social exclusion. Social policy has begun to emphasize social-inclusive politics in order to minimize and combat the problem of social exclusion of the handicapped. The disability has begun to gain more visibility with the integration of educational policies that move from isolation to integration. In this study, inclusion education was examined in the context of social exclusion. The purpose of the study is to find out what the effect of integration education on disability is on social exclusion. Attempts have been made to make use of a qualitative research design of how children with disabilities work in the level of social acceptance and integration. The results of interviews with 30 teachers working in primary and secondary schools in the province of Zeytinburnu in Istanbul were obtained in the academic year of 2016-2017. In addition, some of these students were observed in their classrooms. According to the research findings, serious problems were observed in the application of the mainstreaming education. Required infrastructure and resources were not available. Teachers and students were not informed and did not receive the necessary training. Teachers have stated that classroom presentations were not given much education and support and therefore integration does not yield successful results. Teachers have stated that the mainstreaming students did not do much more than carry out the paperwork properly. According to the results, the level of acceptance of these students by their friends is very low. The numbers alone or friends are very limited. Although inclusion education is a training model developed against the problem of social exclusion, it is not enough to provide successful results after the lack of sufficient infrastructure, training and support in the application dimension. It did not reduce the level of social exclusion of disabled students. In order to solve this problem, firstly sufficient infrastructure should be established and then applied. However, negative attitudes towards disabled people can be positively translated.