XIX. yüzyılda Bolu şehrinin tarihi coğrafyası
Historical geography of Bolu city in the 19th century
- Tez No: 545848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYARTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
XIX. yüzyılda Bolu Şehri Tarihi Coğrafyası adlı doktora tezi, bir tarihi coğrafya çalışması olarak beşeri ve iktisadi coğrafya metodolojisine uygun bir biçimde hazırlanmıştır. Bolu şehrinin kurulduğu tarihten bugüne kadar gösterdiği coğrafi gelişimi ortaya koymayı amaçlayan bu tezde; şehrin tarihi, yer şekilleri ve iklimi, nüfus ve yerleşme durumu ile şehrin fonksiyonları ortaya konulmuştur. Bolu şehri bulunduğu konum nedeniyle Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz bölgeleri arasında geçmişten günümüze kadar geçiş noktası olan önemli bir şehir olmuştur. Şehir önemli yollar üzerinde bulunduğu için hayati devamlığını ve ekonomik faaliyetlerini sürdürebilmesi için yeterli bir hayat sahasına da sahip olduğu için uzun süreden beri varlığını sürdürmektedir. Şehrin fiziki ve beşeri gelişiminin tarihsel süreci çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler sayesinde ortaya konmaya çalışılmıştır. Tarihi kaynaklar ve arşiv belgeleriyle şehrin kurulduğu alan ile kurulma nedenleri, günümüze kadar öne çıkan fonksiyonları ve bu fonksiyonların mekan ile etkileşimi, tarihi süreç içinde değerlendirilmiştir. Coğrafya ve tarih bilimlerine ait veriler bir arada kullanılarak interdisipliner bir yaklaşımla hazırlanan bu tez bir şehrin tarihi süreç içerisinde geçirdiği beşeri ve ekonomik değişimlerin ortaya konduğu bir çalışmadır
Özet (Çeviri)
This thesis which is named as 'Historical Geography of Bolu City in the 19th century was prepared according to human and economic geography methodology as a historical geography study. In this thesis which aims to reveal the geographical development of the city of Bolu since its establishment, the history, geographical features and climate, population, the settlement status and the functions of the city were examined. The city of Bolu has been an important city and a gateway due to its position between Marmara, Central Anatolia and Black Sea regions. Since the city is located on important roads, it has been living for a long time, since it has an adequate habitat to sustain its vital continuity and economic activities. The historical process of the development of the city has been tried to be revealed through the information obtained from various sources. By historical sources and archival documents, the settlement area, the reasons for the establishment of the city, the city functions that stand out until today, and the interaction of these functions with the settlement area have been evaluated in the historical process. Human and economic changes that a city has undergone in the historical process has been revealed by this thesis which is prepared with an interdisciplinary approach by using geography and history sciences together.