Migrenöz vertigo tanılı periferik vestibüler etkilenmesi olan hastalarda denge rehabilitasyonu
Balance rehabilitation in patients with diagnosis ofmigraineous vertigo with peripheral vestibular involvement
  1. Tez No: 545849
  2. Yazar: BİRGÜL BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AKDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Vestibüler migren (VM) hastalarında vestibüler rehabilitasyon yaklaşımının denge ve yürüme üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: VM tanısı almış 127 hastada denge, yürüme fonksiyonları ile taşıt tutması yatkınlığı ve anksiyete düzeyleri baş dönmesi olmayan 56 migren hastası ile 55 sağlıklı birey arasında karşılaştırılarak incelendi. Dengesizlik yakınması olan 69 VM hastası vestibüler rehabilitasyon programına katıldı. VM hastaları, haftada bir kez kontrole gelerek bireye özgü egzersizlerden oluşan vestibüler rehabilitasyon egzersizlerini 8 hafta boyunca evde uyguladı. Tedavi programından önce ve sonra hastalarda Berg Denge Ölçeği, Düşme Etki Ölçeği, Başdönmesi Engellilik Envanteri, Dinamik Yürüme Indeksi, Dengenin kliniğe uyarlanmış duyusal etkileşim testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of vestibular rehabilitation on balance and gait in vestibular migraine (VM) patients. Methods: In 127 patients diagnosed with VM, balance and gait functions, motion sickness and anxiety levels were investigated by comparing 56 migraine patients without dizziness and 55 healthy subjects. Sixty-nine VM patients with imbalance complaints participated in the vestibular rehabilitation program. Patients did their vestibular rehabilitation exercises at home by coming to control once a week in supervised home programme group. At the end of 8 weeks, assessments which were done before the treatment were repeated. In the assessment Berg Balance Scale, Dizziness Handicap Inventory, Falls Efficacy Scale, Dynamic Gait Index, Clinical test of sensory integration of balance were used for gait and balance abilities.