Konaklama işletmelerinde maliyet muhasebesi; Erzurum ilinde örnek uygulama
Cost accounting in accommodation businesses; example application in Erzurum
  1. Tez No: 832776
  2. Yazar: DENİZ TAŞKESENLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİRIZA AĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'nin en önemli sektörlerinden birisi turizm sektörüdür. Turizm sektörü denince de akıllara ilk gelen şüphesiz konaklama işletmeleri veya otellerdir. Konaklama işletmelerinin, Tükiye'nin ekonomik anlamda kalkınması için yeri ve önemi çok büyüktür. Turizm sektörü her geçen gün büyümektedir, hem yabancı turist sayısındaki artış hem de yeni konaklama işletmelerinin kurulması sektörün büyümesine katkı sağlamıştır. TUİK verilerine göre; Türkiye'de turizm geliri Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %32,3 artarak 8 milyar 690 milyon 505 bin dolar oldu. Turizm gelirinin %20,8'i ülkemizi ziyaret eden yurt dışı ikametli Türkiye vatandaşlarından elde edilmiştir. Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 7 milyar 503 milyon 255 bin dolarını kişisel harcamalar, 1 milyar 187 milyon 249 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturmuştur. Konaklama işletmeleri de diğer işletmeler gibi kar amaçlı kurulmuşlardır. Karı etkileyen en önemli unsur tartışmasız maliyetlerdir. Bu işletmelerin sektörde iyi bir yer edinebilmesi için; kaliteden ödün vermemesi, rekabet ortamını koruması, en uygun fiyatı sunarken aynı zamanda en iyi hizmet anlayışıyla kendini geliştirebilmesi başlıca hedefleri arasında olmalıdır. Bu çalışmamızın konusunu tüm bunlara yön verecek olan maliyetler belirlemektedir. Bu çalışmada konaklama işletmelerinde maliyet muhasebesi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Erzurum ilinde bulunan Palan Otel ile yapılan bir uygulamaya yer verilmiştir. Yapılan uygulama sonucunda işletmenin muhasebe bölümünden edinilen bilgilere göre; İşletmenin satışları 2022 yılında 23.596.762,30 tl, satışların maliyeti ise 14.010.569,57 tl'dir. Maliyetler içinde en yüksek gider kalemini 4.071.911,63 tl ile Genel Yönetim Giderleri oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important sectors of Turkey is the tourism sector. When it comes to the tourism sector, the first thing that comes to mind is undoubtedly accommodation establishments or hotels. Accommodation businesses have a great place and importance for the economic development of Turkey. The tourism sector is growing day by day, both the increase in the number of foreign tourists and the establishment of new accommodation establishments have contributed to the growth of the sector. According to TUIK data; Tourism revenue in Turkey increased by 32.3% in the first quarter, consisting of January, February and March, compared to the same quarter of the previous year, reaching 8 billion 690 million 505 thousand dollars. 20.8% of tourism income was obtained from Turkish citizens residing abroad who visited our country. Visitors organize their travels as personal or package tours. Of the expenditures made in this quarter, 7 billion 503 million 255 thousand dollars were personal expenses, and 1 billion 187 million 249 thousand dollars were package tour expenses. Accommodation businesses, like other businesses, are established for profit purposes. The most important factor affecting profit is undoubtedly costs. In order for these businesses to gain a good place in the sector; Its main goals should be to not compromise on quality, to maintain a competitive environment, to offer the best price and at the same time to improve itself with the best service approach. The subject of this study is determined by the costs that will direct all of these. In this study, cost accounting in accommodation businesses was examined. For this purpose, an application made with Palan Hotel in Erzurum is included. According to the information obtained from the accounting department of the business as a result of the application; The sales of the business are 23,596,762.30 TL in 2022, and the cost of sales is 14,010,569.57 TL. The highest expense item among the costs was General Administrative Expenses with 4,071,911.63 TL.