Türkiye'nin mevcut iç güvenlik yapılanması ve kaçakçılık suçları ile mücadeleye etkileri
Turkey's current internal security structure and its impact in the fight against the crimes of trafficking and smuggling
  1. Tez No: 545919
  2. Yazar: MURAT BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti'nin jeopolitik durumu, doğu ve güney sınırlarında yer alan ülkelerde meydana gelen istikrarsızlıklar ve bu ülkelerde halen süren küresel güç mücadeleleri sebepleriyle; Türkiye Cumhuriyeti başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere kaçakçılık olaylarının yoğun yapıldığı bir ülke haline gelmiştir. Belirtilen bu hususlar dikkate alındığında, bu tezin amacı: Küresel güç odağı devletler tarafından Türkiye'nin mali ve sosyal yapısını bozma, terör örgütleri tarafından ise finans kaynağı elde etmek amacıyla desteklenen ve yönlendirilen kaçakçılık suçları ile yeterli ve etkin mücadele edilebilmesinin önemini ortaya koymaktır. Kaçakçılık suçlarından elde edilen gelirler sonucu ortaya çıkan kara para ile mücadelenin önemini ifade etmek, kaçakçılık suçları ile mücadele eden genel kolluğun yani Polis ve Jandarma Teşkilatlarının, kendi idari yapıları içinde kalarak, daha etkin ve sonuç alıcı mücadele yürütülebilmesi için gerekli olan müşterek yapısal değişiklikleri ve tespitleri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The geopolitical situation of the Republic of Turkey in recent years, the instability in the countries located on its eastern and southern borders and the ongoing global power struggles in these countries have turned the Republic of Turkey into a region where smuggling, and drug trafficking in particular, are occurring intensively. Considering the aforementioned issues, the aim in this thesis is to emphasize the importance of fighting effectively and adequately against the crimes of trafficking, which are supported and guided by terrorist organizations as a means of financing their activities, and by the global powers as a way of disrupting Turkey's financial and social structure. Furthermore, the thesis also underlines the importance of the fight against the illicit proceeds of smuggling, and identifies the necessary common structural changes within the administrative structure of the police and gendarmerie organizations – the agencies which lead the fight against smuggling – that will increase the effectiveness and results of their efforts.