The effect of green marketing on consumer towards the green producta case study: The academics and employees in University of Baghdad
Yeşil ürünün tarafından tüketici üzerine yeşil pazarlamanın etkisi
  1. Tez No: 545924
  2. Yazar: ABDULRAHMAN MOHSİN ALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Green marketing adoption concept is configured a critical necessity for most modern business organizations as it represents the correct orientation towards solving the environmental problems. Also, it aims to reach into maintaining a pollution-free environment. The main objective of this study is detecting the green marketing mix element reality through a questionnaire. The questionnaire is published on a wide set of academics and employees in Baghdad university. The major objective of this questionnaire is to detecting the effect of green marketing on consumer awareness towards green product in Iraq. In order to achieve the study goals, we used the descriptive analytical approach and our study tool-as we described earlier- is the questionnaire. The questioner consists of (66) items that published on the sample that we mentioned before. Our study concluded a set of conclusions including that the reality of green marketing mix elements came high and the green product element came in the first degree followed by green promotion, followed by green price and then green place. As well as, we concluded that the awareness of consumer by green products is relatively high and there is an effect with statistical degree for green marketing mix elements on awareness, culture, directions and behavior of environmental consumer. In the highlight of study results, we recommended by a set of recommendations including the necessity for companies to provide various green alternatives and satisfied for customers in Iraq. In addition, we recommended by the compatibility between green product price and size of demand and therefore, companies must study this relationship and develop appropriate price for green product and the importance of preparing programs, forums and conferences to clarify the importance of green products in the highlight of environmental and natural resources problems.
Özet (Çeviri)
Yeşil pazarlama kavramı, çevre sorunlarının çözümü için doğru yönelimi ifade ettiği için çoğu modern işletme kuruluşu için kritik bir gereklilik olarak yapılandırılmıştır. Ayrıca, çevrenin kirletilmeden korunmasını hedeflemektedir. Bu çalışmanın temel amacı yeşil pazarlama gerçekliğinin bir anket aracılığıyla tespit edilmesidir Anket, Bağdat üniversitesindeki çok sayıda akademisyen ve çalışana uygulanmıştır. Bu anketin asıl amacı, Irak'ta yeşil pazarlamanın yeşil ürünlere karşı tüketici bilinci üzerindeki etkisini tespit etmektir. Çalışma hedeflerine ulaşmak için, betimsel analiz yaklaşımı kullandık ve daha önce de belirttiğimiz gibi çalışmadaki veri toplama aracımız anket oldu. Anket daha önce bahsettiğimiz örneklem üzerine düzenlenen (66) maddeden oluşmaktadır. Çalışmamız, yeşil pazarlama unsurlarının gerçekliğinin yüksek olduğu ve yeşil ürün unsurunun birinci derecede öneme sahip olduğunu, bunu daha sonra yeşil promosyon, yeşil fiyat ve yeşil alanın takip ettiği bir takım sonuçlar elde etmiştir. Bunun yanı sıra, tüketicilerin yeşil ürünlerle ilgili farkındalığının göreceli olarak yüksek olduğu ve yeşil pazarlama unsuru çevre tüketicisinin bilinç, kültür, yön ve davranışları üzerine önemli bir etkisi olduğu sonucuna vardık. Çalışma sonuçları kısmında, şirketlerin Irak'taki müşteriler için çeşitli yeşil alternatifler sunma ve müşteri memnuniyeti sağlama gerekliliği gibi bir dizi tavsiye önerdik. Buna ek olarak, yeşil ürün fiyatı ile talebin büyüklüğü arasındaki uyum olması, bu nedenle şirketlerin bu ilişkiyi araştırması, yeşil ürün için uygun fiyat geliştirmesi ve yeşil ürünlerin ülkedeki önemini vurgulamak için çevresel ve doğal kaynak sorunları çerçevesinde program, forum ve konferans düzenlenmesi gerektiği önerisinde bulunulmuştur.