The lived experiences of faculty members and graduate students pertaining to educational use of Facebook: A phenomenological study
Öğretim üyeleri ve lisansüstü öğrencilerinin eğitim amaçlı Facebook kullanımına yönelik yaşanmış deneyimleri: Bir olgu bilim çalışması
  1. Tez No: 545925
  2. Yazar: ZAFER KADIRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Sosyal medya kullanımının toplumdaki hızlı artışına paralel olarak, bu araçların öğretim amaçlı kullanımına yönelik çalışmalar da hız kazanmış ve son günlerde giderek popüler olmuştur. Buna rağmen, katılımcıların öğretim amaçlı sosyal medya kullanımına yönelik deneyimlerini inceleyen araştırmalar konusunda eksiklikler vardır. Bu araştırma, öğretim üyesi ve lisansüstü öğrencilerin eğitim amaçlı Facebook kullanımına yönelik çoklu durum bir olgu bilim çalışmasıdır. Çalışmanın amacı, olguyu anlayıp detaylı bir şekilde tasvir ederek katılımcıların bu olgu ile ilgili olan deneyimlerinin özüne ulaşmaktır. Veriler, 3 öğretim üyesi ve 12 lisansüstü öğrenci ile yapılan derinlemesine olgu bilim mülakatları ile toplanmıştır. Verilerin analizinde olgu bilim analiz tekniği kullanılmıştır. Sonuçlar, Facebook'un eğitim ortamı olarak kullanıma yönelik potansiyel faydaları olduğunu içermektedir. Çalışmanın sonunda, Facebook tabanlı öğretim ortamlarının tasarlanması ve çalışılmasına yönelik çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increasing use of social media among society, research on the educational use of social media has also been increased rapidly and become popular in recent years. However, there is a lack of research on participants' lived experiences pertaining to the educational use of social media. This dissertation reports a phenomenological study of faculty members' and graduate students' experiences pertaining to the educational use of Facebook. The purposes of the study were to understand and describe the phenomenon in depth and arrive at the essence of participants' experiences with the phenomenon. Data were collected through a series of in-depth phenomenological interviews with three faculty members and 12 graduate students. The phenomenal analysis was used as a data analysis technique. The results include the potential benefits of Facebook as an educational environment. Implications for designing and studying Facebook based learning environments are presented at the end of the study.