Fırçasız doğru akım motorunun üç farklı yöntemle hız kontrolü ve analizi
Control and analysis the speed of a brushless DC motor using three different methods
- Tez No: 545926
- Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fırçasız doğru akım motorları (FDAM), günümüzde gerek sanayi gerek askeri alanlarda oldukça sık karşılaşılan ve tercih edilen motorlardan birisidir. Bu motorların başarısının arkasında, yüksek verimli olmaları, yüksek dinamik performansı, yüksek kalkınma momenti, sessiz çalışması, bakım ve onarımının az olması gibi özelliklere sahip olmasıdır ve gün geçtikçe kendisine daha fazla kullanım alanı bulmaktadır. Bu tez çalışmasında hall sensörlü, doğrudan zıt elektromotor kuvveti (zıt EMK) ve kayan mod gözlemcisi ile fırçasız doğru akım motorlarının (FDAM) hız kontrolü benzetimleri yapılarak bu üç yöntem üzerinde çalışmalar yapılmıştır. FDAM'nın kontrol teknikleri sensörlü ve sensörsüz olmak üzere iki kategoride incelenebilir. Birçok sensörsüz kontrol tekniği mevcuttur fakat bu çalışmada ikisi değerlendirilmiştir. Bu metotlardan ilki zıt EMK'ya bağlı sıfır geçiş noktalarının algılanması ve diğeri kayan mod gözlemcisi ile hızın tahmin edilmesi prensibine bağlıdır. Komütasyon sinyalleri arzu edilen ve gerçek hat akımlarının mukayese edilmesine göre histerezis bandı ile elde edilebilir. Belirtilen metotların simulink modelleri geliştirilmiş ve motorun performansını incelemek için sonuçları MATLAB/Simulink platformunda analiz edilmiştir. Üç metodun benzetim sonuçları referans hız ve değişken yük altında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brushless DC motors (BLDC) are one of the most common and preferred machines in both industrial and military fields. Behind the success of these machines, they have high efficiency, high dynamic performance, high starting torque, noiseless operation, low cost for maintenance and repair, and they find more usage areas day by day.In this thesis, the simulations of three different drive methods which are hall effect sensor, direct back electromotive force (back EMF) and sliding mode observer (SMO) for BLDC motor are presented and studied. The control techniques of BLDC motors are split into two categories as speed control using sensors and sensorless control techniques. There are many sensorless techniques but in this study only two of them are proposed. First method is back EMF based on zero crossing points and second method is sliding mode observer which estimates the speed according to difference between back EMF. The commutation signals are obtained from the comparing desired and real line currents with hysteresis band.The simulink models of the discussed methods are developed and results have been simulated using MATLAB Simulink platform to investigate the performance of the BLDC motor. Simulation results are presented to compare all three methods with reference speed and load change.