The evolution of Russian foreign policy (1945–2010): Russia's power play in Syria
Rus dış politikasındaki değişimler (1945–2010): Rusya'nın güç politikasında Suriye'nin yeri
  1. Tez No: 545942
  2. Yazar: HATİCE BİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SALİH BIÇAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez Rusya-Suriye ilişkilerini Soğuk Savaş'ın başlangıcından 2010 yılına kadarki bir zaman diliminde göstermeyi amaçlamaktadır. Bu zaman dilimi, 'Soğuk Savaş dönemi', 'Geçiş dönemi' ve 'Putin dönemi' olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Her bir dönemin karakteristik özellikleri anlatılmış ve Rusya-Suriye ilişkilerinin nasıl gelişmiş olduğu her bir dönem içerisinde ayrıca incelenmiştir. Bu üç dönemde de Suriye, Rusya'nın Orta Doğu politikalarının uygulanması anlamında önemli bir aktör olmuştur. 'Geçiş dönemi' haricindeki 'Soğuk Savaş' ve 'Putin' dönemlerinde Rusya'nın Orta Doğu'daki güç ve üstünlük mücadelesi anlamında Suriye'nin önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. Son olarak da, Putin döneminde Suriye'nin Orta Doğu ilişkilerindeki rolü açıklanmıştır. Suriye'nin, Rusya'nın Orta Doğu'daki tek geleneksel stratejik ortağı olmasından dolayı ilişkilerin Rusya'nın Orta Doğu politikası açısından çok önemli olduğu gösterilmektedir. Son dönemde, Rusya'nın yeniden önemli bir güç ve Orta Doğu'da önemli bir aktör olma hedefi çerçevesinde, Rusya-Suriye ilişkilerinde bir gelişme görüldüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis describes Russia's foreign policy evolution throughout the period of 1945 to 2010, and shows Syria's role in Russia's power seeking policy in the Middle East, showing the historical connections of Soviet-Syrian relations within the Cold War rhetoric. This research describes the relations between Russia and Syria from the end of World War II to 2010, in order to understand and analyze this relationship. The aim was to show the relations in three periods: 'the Cold War period', 'the transition period' and 'the Putin era'. The characteristics of these periods are explained, along with the relations of Russia and Syria regarding the conditions of these periods. This research has ascertained that in these three periods, Syria was a very strategic asset of Russia in its Middle Eastern affairs. It has also found out that in the last period, Russia considered Syria as its only remaining traditional ally of in the Middle East, and Russia in this period gradually upgraded its role in the Middle East thanks to Syria.