Oxyfluorfen herbisitinin Helianthus annuus L. (ayçiçeği) kök ucu hücreleri üzerine mutajenik etkilerinin araştırılması
The investigation of the mutagenic effects of the herbicit oxyfluorfine on Helianthus annuus L. (sunflower) root cells
- Tez No: 546073
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında, oxyfluorfen herbisitinin Helianthus annuus L. kök ucu hücreleri üzerine mutajenik etkileri araştırıldı. Petri kaplarında çimlendirilen akenler, 75, 150, ve 300 ppm oxyfluorfen ile 12 ve 24 saat süreyle muamele edildi. Oxyfluorfen'in doz ve zaman artışına bağlı olarak H. annuus'un kök ucu meristematik hücrelerinde mitoz bölünmeyi önemli derece baskıladığı ve mitotik hücrelerde çeşitli kromozomal anormalliklere neden olduğu tespit edildi. Meristematik hücrelerde hücre bölünme frekansının önemli ölçüde azaldığı gözlendi. En yaygın kromozom anormallikleri olarak profazda düzgün dağılmamış kromatin, yapışık kromozom, C-mitoz, kromatid köprüsü ve geri kalmış kromozoma rastlanıldı. Bunlara ilave olarak, uygulama gruplarının tamamında mikronükleus oluşumu tespit edildi. Yapılan mutajenite testleriyle oxyfluorfen'in ayçiçeği üzerinde mutajenik bir etkiye sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mutagenic effects were investigated on root tip cells of the herbicite oxyfluorfen on Helianthus annuus L. The germinated achenes in petri dishes were treated with 75, 150, and 300 ppm of oxyfluorfen during 12 and 24 hours. Due to the increase in dose and time of oxyfluorfen H. annuus was found to significantly suppress in mitotic cell division within meristematic cells at root tips as well as caused various chromosomal abnormalities in mitotic cells. Cell division frequency was significantly reduced in meristematic cells. The most common chromosomal abnormalities were found disturbed chromatin in the prophase, C-mitosis, chromatid bridge and laggard chromosomes. Moreover, micronucleus formation was detected in all treatment groups. It was concluded that oxyfluorfen has a mutagenic effect on sunflower by mutagenicity tests.