İş umudu ve kariyer iyimserliğinin bireysel kariyer planlamasına etkisi: yabancı uyruklu ve Türk öğrenciler üzerine bir araştırma
The effect of employment hope and career optimism on individual career planning: A research on foreign national and Turkish student
  1. Tez No: 546097
  2. Yazar: MAGSUD MİRZAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin iş umudu ve kariyer iyimserliği düzeylerinin bireysel kariyer planlamalarına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, bir devlet üniversitesinde 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alan, 200'ü yabancı uyruklu ve 200'ü Türk olmak üzere, toplam 400 öğrenciden kolayda örneklem yöntemi ile veriler elde edilmiş ve nicel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin iş umudu düzeylerini ölçmek için“İş Umudu Ölçeği'' , kariyer iyimserliği algılarını ölçmek için ”Kariyer Geleceği Ölçeği'' ve bireysel kariyer planlamalarını ölçmek için "Kariyer Planlama Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS 22 paket programından yararlanılmış. Verilerin analizinde T-Testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Anova analizi sonucunda ortaya çıkan farklılıkların kaynağını saptamak amacıyla Tukey HSD testinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin iş umudu ve kariyer iyimserliği düzeylerinin bireysel kariyer planlamalarını arasında anlamlı ve pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin iş umudu, kariyer iyimserliği ve bireysel kariyer planlamaya ilişkin algıları ile çeşitli demografik değişkenleri arasında farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of employment hope and career optimism levels on individual career planning of university students were investigated. For this purpose, a total of 400 students, 200 of who are foreign nationals and 200 of whom are Turkish and have received bachelor's and master's degree education at a state university in 2017-2018 Academic Year Spring Semester, have obtained data with easy sampling method and quantitative research. İn order to measure the employment hope of the students“Employment Hope Scale'', ”Career Futures İnventory (CFİ)'' and "Career Planning Scale'' were used to determine individual career planning. SPSS 22 software was used to evaluate the data obtained. T-Test, ANOVA, Correlation and Regression analysis was used to analyze the data. The Tukey HSD test was used to determine the source of the differences resulting from the Anova analysis. As a result of the study, it was determined that there was a significant and positive relationship between employment hope, career optimism, and individual career planning. In addition, the differences between the students' perceptions of job prospects, career optimism, and individual career planning and their various demographic variables were found.