Okulöncesi öğretmen adaylarının öğrenme stillerinin incelenmesi
The analysis of the learning styles of preschool teacher candidates
- Tez No: 546112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma okulöncesi öğretmen adaylarının öğrenme stillerini belirlemek amacıyla geliştirilmiştir. Araştırma için öğretmen adaylarının öğrenme stili ölçeği (ÖAÖSÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket kullanılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde devlet ve özel üniversitelerinde eğitim gören okul öncesi öğretmenliği bölümü öğrencilerine 2014-2015 eğitim öğretim yılı içerisinde uygulanmıştır. Örneklem grubunu oluşturan 372'si kız, 26'sı erkek toplam, 398 öğretmen adayı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Öğrenme Stilleri Ölçeğinde 49 madde bulunmaktadır. Görsel öğrenme stili 12, dokunsal öğrenme stili 11, işitsel öğrenme stili 14, kinestetik öğrenme stili 12 maddedir. Araştırma sonunda ÖAÖSÖ alt boyutlarının 1.Yaş değişkenine göre kinestetik alt boyutlarında 2.Cinsiyet değişkenine göre dokunsallık alt boyutlarında 3.Baba eğitim düzeyi değişkenine göre işitsellik alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılaşmaktadır. Diğer yapılan karşılaştırmalarda ise elde edilen sonuçlar anlamlı bulunmamıştır. Araştırmanın sonunda konu ile ilgili araştırmacı ve uygulayıcılara bir takım öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been developed with the purpose of identifying the learning styles of preschool teacher candidates. The Teacher Candidates Learning StylesScale (ÖAÖSÖ) and a survey prepared by the researcher have been used for the study.The research has been applied to students majoring in preschool education throughout 2014-2015 academic year at the state and private universities in İstanbul.It has been conducted on a sample group of 398 teacher candidates which consists of 372 females and 26 males. There are 49 questions in the Learning Style Scale survey that have been developed for the teacher candidates.The subdimensions have been divided into four groups; 12 questions related to visual learning style, 14 questions related to auditory learning style, 11 questions related to tactile learning style and 12 questions related to kinesthetic learning style. From the statistical perspective significant differentiation has been determined in the following subdimensions: 1.Kinesthetic subdimensions according to age 2.Tactile subdimensions according to gender 3.Auditory subdimensions according to father's education level In the other comparisons the results have not been found significant. The results of the research have been found valuable when advising researchers and users in this field.