Türkiye'de hisse senedi getirilerini etkileyen yapısal ve firmaya özgü karakteristiklerin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the structural and firm-specific characteristics affecting the share earnings in Turkey
- Tez No: 546113
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hisse senedi getirilerini etkileyen karakteristikler finans alanında ilgi duyulan konuların başında gelmektedir. Çalışmanın amacı panel veri standartlaştırılmış değişkenlerle regresyon yöntemini kullanarak Türkiye'de hisse senedi getirisi üzerinde etkili olan ülkenin yapısal karakteristiklerini ve firmalara özgü karakteristikleri belirleyip, hisse senedi getirileri ile bu karakteristikler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Aynı zamanda bu karakteristiklerden hangilerinin hisse senedi getirileri üzerinde daha etkili olduğu belirlenmesi de araştırmanın hedefidir. Araştırmada 7 yapısal karakteristik (döviz kuru, para arzı, enflasyon, yabancı portföy yatırımları, ödemeler dengesi, altın, GSYH) kullanılırken 12 tane de firmaya özgü karakteristik (likidite, karlılık, kaldıraç, varlık yapısı, fiyat kazanç oranı, hisse başı kar, PD, PD/DD, satış potansiyeli, aktif büyüme oranı, risk, boyut) kullanılmıştır. Endeks getirisi ile yapısal karakteristikler arasındaki ilişkiyi gösteren analiz sonucunda endeks getirisi ile tüm yapısal karakteristikler anlamlı ilişki içinde bulunmuştur. Firma getirisi ile yapısal ve firmaya özgü karakteristikler arasındaki karşılaştırmalı ilişkiyi gösteren analiz sonucunda firma getirisi ile anlamlı ilişki içinde bulunan yapısal ve firmaya özgü on karakteristik bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bu sonuçlara göre gerek bireysel gerekse kurumsal yatırımcıların, firma sahiplerinin, yöneticilerin, politika yapıcıların ve ekonomistlerin hem yapısal hem de firmaya özgü karakteristikleri bir arada değerlendirmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The characteristics that affect share earnings are one of the conspicuous topics in finance. The aim of this study is to determine the structural and firm-specific characteristics that have an effect on share earnings in Turkey, as well as to reveal the relationship between those characteristics and share earnings, by using the regression method via panel data standardised variables. Determining which characteristics are more effective on share earnings is also an objective of the study. The characteristics examined here comprise 7 structural (exchange rate, money supply, inflation, foreign portfolio investment, balance of payments, gold, GDP) and 12 firm-specific ones (liquidity, profitability, leverage, asset structure, price-earnings ratio, earnings per share, market value, market to book value ratio, sales potential, asset growth rate, risk, size). Index earnings and all the characteristics were found to have a significant relationship as a result of the analysis that demonstrate the relationship between index earnings and structural characteristics. Ten structural and firm-specific characteristics were found to be significantly related to firm earnings as a result of the analysis that demonstrates the comparative relationship among firm earnings and structural and firm-specific characteristics. In line with the results of the study, it was concluded that both individual and corporate investors, as well as company owners, managers, policymakers and economists should evaluate the structural and firm-specific characteristics together.