Hisse senedi getirilerini etkileyen mikro ve makro faktörlerin incelenmesi: BIST imalat sektörü üzerine bir uygulama
An analysis of micro and macro factors affecting stock returns: An application on the BIST manufacturing sector
  1. Tez No: 915079
  2. Yazar: CİHAN CANAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de BİST'te imalat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisse senedini etkileyen mikro ve makro faktörlerini incelemektedir. Mikro faktörler kapsamında, işletme içi nakit akımı, kârlılık ve likidite gibi değişkenlerin hisse getirileri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular sonucunda faaliyetlerden sağlanan nakit akımı ve borçluluk oranları hisse senedi getirileri üzerinde olumsuz bir etkiye sahipken, cari oran ve brüt kâr marjının ise olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Makro faktörlerde döviz kuru, faiz oranları, enflasyon beklentisi ve son olarak sanayi kapasite oranları gibi değişkenler kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, tüketici fiyat endeksi ve faiz oranları hisse senedi getirileri üzerinde negatif etkisi bulunurken, enflasyon beklentisi ve döviz kurunun pozitif etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the micro and macro factors affecting the stock returns of companies operating in the manufacturing sector on Borsa Istanbul (BIST) in Turkey. In analyzing micro factors, variables such as internal cash flow, profitability, and liquidity were investigated for their impact on stock returns. The findings of the study reveal that cash flow from operations and debt ratios negatively affect stock returns, while the current ratio and gross profit margin have a positive impact. For macro factors, variables such as exchange rates, interest rates, inflation expectations, and industrial capacity utilization rates were utilized. The findings indicate that the consumer price index and interest rates have a negative impact on stock returns, whereas inflation expectations and exchange rates exhibit a positive effect.