Itinerarium peregrinorum et gesta regis ricardi işiğinda III. haçli seferi̇ (1189-1192)
The third crusade (1189-1192) in the light of itinerarium peregrinorum et gesta regis ricardi
  1. Tez No: 546137
  2. Yazar: HARUN KORUNUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
1097 yılında düzenlenen Haçlı Seferi ile Hıristiyanlar, Doğu'da, Antakya Haçlı Prinkepsliği, Urfa Haçlı Kontluğu, Trablus Haçlı Kontluğu ve Kudüs Krallığı'nı kurmayı başardılar ve iki yüz yıla yakın bir süre bu topraklarda mevcudiyetlerini korudular. Başarıya ulaşan I. Haçlı Seferinden sonra Müslümanların Urfa'yı 1144 yılında tekrar almalarının ardından, II. Haçlı Seferi düzenlendi ancak bu sefer Haçlılara bir başarı getirmedi. 1187 yılına gelindiğinde Sultan Selâhaddin'in Kudüs'ü fethetmesi yeni bir Haçlı Seferi düşüncesinin doğmasına neden oldu. Fransa Kralı Philip Augustus, Alman İmparator Friedrich Barbarossa ve İngiltere Kralı Richard topladıkları ordularla birlikte Kudüs'ü geri alma gayesiyle III. Haçlı Seferini başlattılar. Ancak Alman İmparator Silifke Ovasında nehri geçerken boğuldu. Fransa Kralı Philip ise belli bir müddet sonra ülkesine döndü. Mücadeleye sadece İngiltere Kralı Richard devam etti. Sultan Selâhaddin ile pek çok kez savaşan Richard, kimi zaman başarı kazandı, kimi zaman ise yaptığı mücadele başarısızlıkla sonuçlandı. En nihayetinde Richard, Kudüs'ü ele geçiremese de hem Akkâ'da hem de Kıbrıs'ta kurmuş olduğu hakimiyetle birlikte ülkesine döndü.
Özet (Çeviri)
Following the Crusade in 1097 Christians managed to found An Principality of Antakya, Urfa Earldom, Trabzon Earldom and the Kingdom of Jerusalem and maintained their positions in these districts for almost two hundred years. Subsequent to retrieval of Urfa by Muslims in 1144 after the success of the First Crusade, the Second Crusade was organized; however, it wasn't a successful expedition. When Sultan Selâhaddin conquered Jarusalem in 1187, an idea for another Crusade emerged. Philip Augustus, King of France, German Emperor Friedrich Barbarossa and Richard, King of England gathered an army and rallied the Third Crusade, aiming to retrieve Jerusalem. Yet German Emperor drowned trying to cross a river in Silifke Plain. French King Philip rode back to his country after a while. Richard, King of England, was the sole ruler who kept on struggling. Richard who fought against Sultan Selâhhaddin many times, triumphed on few occasions but lost battles, as well. Finally Richard rode back to his country managing to establish dominance over both Akkâ and Cyprus, he could not conquer Jerusalem.