Ortaokul öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerilerinin gelişiminin varsayıma dayalı öğrenme rotası kapsamında incelenmesi
İnvestigation of the middle school students development of the proportional reasoning in the hypothetical learning trajectory
- Tez No: 546138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDEMİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Araştırmada, varsayıma dayalı öğrenme rotası ile GME yaklaşımına dayalı desenlenen bir öğretim sürecinde ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerisinin gelişimini incelemek amaçlanmıştır. Öğretim deneyi yöntemine göre desenlenen bu nitel araştırmanın verileri, 6. sınıfta öğrenim gören 39 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, varsayıma dayalı öğrenme rotasının öğrencilerdeki orantısal akıl yürütme düşüncesinin gelişimine yönelik program tasarımı ve değerlendirilmesinde yapılması gereken planlama için önemli bir yönelim sağladığı gözlenmiştir. Çalışmada, araştırmacının ders öncesi hazırladığı varsayıma dayalı öğrenme rotasına dayalı ders sonrası oluşturduğu değerlendirme şeması olan tahmini öğrenme durumları ile öğrenci bilgisinin değerlendirildiği ve daha sonraki dersler için öğretmenin oluşturacağı varsayıma dayalı öğrenme rotasının bu sayede daha zengin olacağı ve beklenmedik durumlarla daha az karşılaşılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretim deneyi sonunda öğrencilerin orantısal akıl yürütme sorularına ilişkin nitel ve nicel bölümünden aldıkları puanları öğretim deneyi öncesine göre yükselttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the development of proportional reasoning skills of middle school sixth grade students in a teaching process based on GME approach based on hypothetical learning trajectory. In this context, a hypothetical learning trajectory has been established to determine the mathematical activities and to use the 5-week teaching sequence process based on the GME approach. The data of this qualitative study, which was designed according to the teaching experiment method, was performed with 39 students attending 6th grade. The results of the study show that the hypothetical learning trajectory provides a significant orientation for the planning of program design and evaluation for the development of the idea of proportional reasoning in students. In this study, the students' knowledge of the estimated learning situations, which is the evaluation scheme formed after the lesson based on the hypothetical learning trajectory prepared by the researcher, was evaluated. Estimated learning situations have been found to be less likely to be encountered in the course of the course, as well as to ensure that the teacher has a more rationalized learning route for subsequent courses. At the end of the teaching experiment, it was observed that the students increased their scores from the qualitative and quantitative questions related to the proportional reasoning questions according to the pre-teaching experiment.