Liderlik türlerinin performans üzerindeki etkisi ve örgüt kültürünün aracılık etkisi: Uçuş okulları üzerinde bir araştırma
The impact of leadership styles on performance and mediating effect of organizational culture: A study in flight schools
  1. Tez No: 546173
  2. Yazar: PINAR GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İşletme, Education and Training, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
insan kaynağı ihtiyacı artmaktadır. Artan pilot ihtiyacını karşılamak amacıyla ilgili otoritelerin de desteklemesiyle pilot yetiştiren uçuş okullarının ve üniversitelerin sayısı da bununla beraber artmaktadır. Öğrenci pilot sayısındaki bu artış, uçuş eğitiminde kalite ve emniyetin devamlılığının nasıl sağlanacağı ve sürüdürülebileceği ile ilgili soruları da beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda öğrenci pilot performansını etkileyebilecek değişkenlerin uçuş okulları tarafından değerlendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda bu değişkenlerden önemli olduğu değerlendirdirilen ikisi, öğretmen liderliği ve örgütsel kültür incelenmiştir. Liderlik konusu ele alındığında, özellikle havacılık literatüründe uçuş performansını açıklayıcı çalışmaların sayısının çok az olduğu görülmektedir. Öğrenci pilotlara yönelik öğretmen liderliği konusunda ise araştırma bulunamamıştır. Öğrenci pilotların performanslarını direk olarak etkileyebilecek bu konu kapsamında araştırmamız, liderlik stillerinin öğrenci pilotların performanslarını olumlu-olumsuz olarak nasıl ve şekilde etkilediği ele almaktadır. Örgüt kültürü ise günümüz organizasyonlarında performansın önemli bir yordayıcısı olarak ele alınmaktadır. Bu kapsamda örgüt performansının ve birey performansının arttırılmasında önemli bir değişken olduğu değerlendirilmektedir. Çalışmamızda bu kapsamda performans, liderlik stilleri ve örgütsel kültür değişkenleri ele alınmış ve öğrenci pilotların performansı üzerinde öğretmen pilotların liderlik stillerinin ve örgüt kültürünün önemli araştırılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde uçuş eğitim organizasyonlarında uçuş eğitimi alan 151 öğrenci pilota ve pilotların öğretmenlerine anket uygulanmış, analizler yapılmış ve sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the aviation sector is growing rapidly and the need for human resources in the airline industry is increasing. In order to meet the increasing pilot need, the number of flight schools and universities that are provide pilot training with the support of relevant authorities is also increasing. This increase in the number of student pilots is accompanied by questions about how to ensure the continuity of quality and safety in flight training. In this context, it is very important for the flight schools to evaluate the variables that may affect the student pilot performance and to take the necessary precautions. In our study teacher leadership and organizational culture are assessed as important variables and examined. In aviation literature, there is a very small number of explanatory studies on flight performance and leadership. Additionally, no study has been found on teacher leadership of student pilots. In this context, how leadership styles affect student pilots' performances positively and negatively was investigated in our research. Organizational culture is considered as an important predictor of performance in today's organizations. In this context, it has emerged that studies have been carried out that the organizational culture is an important variable in improving organizational and individual performance. Leadership styles of teacher pilots and organizational culture have been explored in the student pilots performance process. In this context, our work has included performance, leadership styles and organizational culture. The application section of this study; 151 student pilots in the flight training organizations formed the universe and a survey conducted, analyzed and explained.