Tenisçi dirseği (lateral epikondilit'te) ESWT'nin (extracorporeal shock wave therapy) etkinliği
Efficacy of ESWT (extracoporeal shock wave therapy) in lateral epicondylitis (tennis elbow)
- Tez No: 546195
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT)'nin lateral epikondiliti olan hastalarda, klinik, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan kısa ve orta vadedeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Yöntem: Lateral epikondiliti olan toplam 34 hasta randomize olarak çalışma kapsamına alındı. Hastalara gün aşırı birer seans toplam 3 seans ESWT uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: We have aimed to evaluate The Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) in patients with lateral epicondylitis, in terms of the short-and medium-term clinical, functional and quality of life.Method: Patients who were randomized on alternate days to 1 session (n = 34) application of ESWT (3 sessions) was performed.