Ege Bölgesi' nde alkol kullanan bireylerin kişisel iyi oluşları ve psikolojik semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between personal well being and psychological symptoms of alcohol consumers in the Aegean Region
- Tez No: 546281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sosyal içicilikten alkol kullanım bozukluklarına kadar geniş bir yelpazede değerlendirilen alkol kullanımı, her türlü davranışı, duyguyu ve bilişsel yetileri geçici ya da kalıcı bir biçimde etkilemesi sebebiyle son derece önemli bir konudur. Ayrıca kişilerin kişisel iyi oluşlarını ve psikolojik semptomlarını da etkilediği düşünülmektedir. Bu amaçla; Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı (TBRSH) çalışması kapsamında Ege Bölgesi'nde alkol kullanan bireylerin alkol kullanım sıklıkları ile öznel iyi oluşları ve psikolojik semptomları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya Ege Bölgesi'nde yaşayan 1607'ü kadın, 1593'ü erkek olmak üzere toplam 3200 kişi katılmıştır. Alkol kullanan katılımcıların %57'si“Ayda 1-2 gün”, %34,2'si“Haftada 1-2 gün”ve %8,8'i“Hemen hemen her gün”alkol kullanmaktadır. Araştırmaya katılan kişilerin kişisel iyi oluşları,“Kişisel İyi Oluş Envanteri”ile psikolojik semptomları ise“Kısa Semptom Envanteri”ile ölçülmüştür. Ayrıca içinde alkol kullanım bilgilerinin de yer aldığı“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-21 kullanarak analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda bireylerin alkol kullanma sıklıkları ile kişisel iyi oluş ve psikolojik semptomları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Alkol kullanım sıklığı arttıkça kişisel iyi oluşun azaldığı ve psikolojik semptomların arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of alcohol, which is assessed in a wide range from social drinking to alcohol use disorders, is a very important issue because it affects all behaviors, feelings and cognitive abilities temporarily or permanently. Moreover, it is thought that alcohol affects personal well-being and psychological symptoms of individuals. For this purpose; the research investigates the relationship between psychological symptoms and personal well-being of individuals, and alcohol use frequency of alcohol consumers who are from Aegean Region based on the studies of Turkey Addiction and Mental Health (TBRSH). A total of 3200 people (1607 women and 1593 men) who live in the Aegean Region participated in this research. According to the research, 57% of the participants consume alcohol 1-2 days a month, 34.2% of them 1-2 days a week and 8.8% of them almost every day. The personal well-being of the participants was measured by the ''Subjective Well-Being Inventory'' and the ''Brief Symptom Inventory''. Furthermore, information on the instruction of alcohol use provided by ''Socio-Demographic Information Form'' was included in the work. The data were analyzed by SPSS-21. Consequently, it was found that there is a considerable correlation between alcohol use frequency and personal well-being and psychological symptoms of individuals. As the frequency, of alcohol use increases, personal well-being decreases, and psychological symptoms increase.