Türkiye'de kayıtdışı ekonomi ve ekonomisinin kayda alınabilmesine yönelik öneriler
  1. Tez No: 54638
  2. Yazar: HAMZA EYİDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL BİÇERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Kayıtdışı ekonomiye ülkemizde olduğu gibi hemen her ülkede rastlanmaktadır. Kayıtdışı ekonomiye yol açan sebepleri; ekonomik, kamu maliyesinden ve sosyal- çalışma hayatından kaynaklanan sebepler olmak üzere üç bölümde incelenebilir. Doğrudan ve dolaylı yöntemlerle yapılan değerlemelerde Türkiye'de kayıtdışı ekonominin önemli boyutlara ulaştığı görülmüştür. Ekonomik ve sosyal politikaların belirlenmesi ve uygulanması bakımından önemli bir yere sahip olan kayıtdışı ekonominin ekonomik, yasal ve idari düzenle melerle aşağı çekilmesi mümkündür. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Un derground economy is coincided about in every country as in our country. The reasons of the un derground economy can be examined as three parts which are economic, public finance and the life of social working. Un derground economy had been seen on important dimensions in Turkey. When the researhings are done by direct methods. Un derground economy which has an important position because of being determined and being practised of economic and social politics is possible reducing by the economic, lawful and administrative organisitions.