Endüstri işletmelerinde bir işgören işlevi olarak işgören kaynakları ve meslek planlama yönetiminin karşılıklı ilişkilerinin bir düzene bağlı incelenmesi ve bir işletmedeki uygulaması
  1. Tez No: 54639
  2. Yazar: AFET ÇIRA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAL CEM AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET İşgören sayısının hızla çoğaldığı günümüzde gelişen teknoloji, sosyo ekonomik ve politik koşullarının sonucu işletme içi - dışı sorunlar işletmelerin işgören kaynakları yönetiminin gittikçe zorlaşmasına yol açmıştır. Tüm bu zor koşullara rağmen işletmelerin başarılı bir şekilde gelişmesi, işgörenlerin en verimli biçimde çabalarının birleştirilmesi ve kullanılmasıyla gerçekleşebilir. İşletmelerde bu görevi gerçekleştirecek en önemli etkenler ise işgörenler, işgören kaynakları bölümleri ve yetenek sahibi işgören kaynakları yöneticileridir. Toplumun bir parçası olan örgütlerde, işgören kaynakları ve meslek planlama işlevinin etkisi ile değişimin ortaya çıkması doğaldır. Tez kapsamında bir uygulama olarak, Unilever A.Ş' de işgören kaynakları ve meslek planlamanın uygulanması ile yaşanan değişim ortaya koyulmuştur. Unilever A.Ş' de işgören kaynakları ve meslek planlama işlevinin örgütsel başarısının artırılması için geliştirilip yaygınlaştırılması ile oluşturulan öneri bir örgüt yapısı tezin son bölümünde verilmiştir. Bu çalışma, işgören kaynakları ve meslek planlama işlevinin işletme yapısı içindeki yeri hakkında bilgi verilmesi, önemli noktaların aktarılması, rollerinin netleştirilmesi ve işgören kaynakları ile meslek planlama sürecinin daha da etkinleştirilmesi açısından önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, due to the developing technology, social and, economic conditions, internal and external problems of companies create some difficulties on the management of human resources. Because of these undesirable conditions successful development of companies depends on productive organisations of workers. In the following thesis, as an example human resources of Unilever A.Ş and application of profession planing and their results have been studied. A suggestion obtained from Human resources and development of human resources and profession planing in Unilever A.Ş had been added to the end of the thesis. This study has an importance in order to give information about the human resources, profession planning and their roles in a company and same importance points an roles of experts organisation and applications. II