KOBİ'lerin finansal sorunlarına işletme sahiplerinin bakış açısı: Kars ili örneği
Perspective of business owners to financial problems of SMEs: the case of Kars province
- Tez No: 546381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA YERDELEN KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) gelişmekte olan ve gelişmiş bütün ekonomilerde önemli bir yere sahiptir. KOBİ'ler Türkiye'de toplam işletme sayısında ve istihdam yaratmada en önemli konumda olmalarına karşın finansal dalgalanmalardan ve olumsuz değişimlerden en çok etkilenen işletme grubunda yer almaktadır. Bu bağlamda sıklıkla finansman sorunu ile karşı karşıya kalan KOBİ'lerde, işletme sahipleri firmalarını ayakta tutabilmek, katma değer yaratabilmek, istihdam sağlayabilmek ve büyüyebilmek için çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma Kars ilinde faaliyet gösteren KOBİ sahiplerinin bakış açısı ile yaşanan finansal sorunları, bu sorunlar karşısındaki uygulamalarını ve tutumlarını ortaya koymaktadır. Çalışmanın amacına uygun olarak Kars ilinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve yapılan nitel analizler neticesinde elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) have an important place in all developing and developed economies. While SMEs are at the most important position in employment creation and the majority of the enterprises in Turkey, they are in the business group most affected by financial fluctuations and negative changes. In this context, in order to keep their companies alive, create added value, provide employment and grow, SMEs, facing financial problems often, have to overcome various challenges. This study presents the financial problems experienced by SME owners according to their point of view operating in Kars, their practices and attitudes towards these problems. For the purpose of the study, face to face interviews were made with firms operating in different sectors in Kars and the findings obtained as a result of the qualitative analyzes were interpreted.