Terör olaylarının yazılı basına yansıması ve Oslo süreci
Reflection of terrorist attacks in the writtten press and Oslo process
- Tez No: 546382
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye son 35 yıldır bölücü terör örgütüyle mücadele etmektedir. Güvenlik güçleriyle yürütülen silahlı mücadelenin yanında 2000'li yıllarda başka arayışlara da yönelinmiştir. Devlet ilk kez 2010-2011 yıllarında terör örgütüyle gizli görüşmelere başlamıştır. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) aracılığıyla yapılan gizli görüşmeler 2011'de Oslo kayıtları adıyla basına sızdırılmıştır. İsveç'in başkenti Oslo'da yapıldığı anlaşılan görüşmeler büyük tartışma yaratmıştır. Bu çalışmada, MİT ile PKK arasındaki görüşmelerin bir kısmını içeren Oslo kayıtlarının Türk basınına nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Türkiye'deki siyasal temsili yansıtan, dört farklı gazetenin yayınları Teun Van Dijk söylem analiziyle incelenmiştir. Çalışma sonunda birbirlerinden farklı yayın politikaları izleyen gazetelerin, konu MİT-PKK görüşmeleri olduğunda bir kümelenme gösterdikleri görülmüştür. İki farklı toplumsal kesime hitabeden gazetelerin söz konusu Oslo kayıtlarını resmi açıklamalarla sınırlı tuttukları görülmektedir. İdeolojik olarak birbirlerinin karşıtı gazetelerin ise Oslo kayıtlarını sadece açıklamaları yayınlamak yerine derinlemesine irdeledikleri, ard alan bilgileriyle, tanıklıklarla okuyucularını kapsamlı bir şekilde aydınlatma yolunu seçtikleri görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Medya, terör haberleri, PKK-MİT, Oslo görüşmeleri.
Özet (Çeviri)
Turkey has been combating the separatist terrorist organization in the last 35 years. In addition to the armed warfare carried out by the security forces, in the 2000s, other methods were also sought after. For the first time in 2010-2011, the government started secret negotiations with the terrorist organization. Secret interviews conducted by the National Intelligence Organization (MIT) were leaked to the press in 2011 under the name of Oslo records. The negotiations, which were understood to be held in Oslo, the capital of Sweden, have created a great debate. In this study we will analyse how the records of Oslo which include some of the interviews between the MIT and the PKK, are reflected on the Turkish press. Reflecting political representation in Turkey, the publication of four newspapers were analyzed by discourse analysis Teun Van Dijk. At the end of the study, it was observed that the newspapers that followed different broadcasting policies showed a clustering when the issue was MIT-PKK talks. It is seen that newspapers, which address two different social groups, limited the Oslo records to official statements. It was seen that ideologically opposing newspapers, instead of just publishing the explanations, they have examined the Oslo records in depth, choosing the way to illuminate their readers in a comprehensive way with testimonials and testimonies. KEYWORDS: Media, Oslo records, PKK-MİT, terrorisme, journalism