Hollanda hastalığı ile mücadelede seçilmiş ülke örnekleri üzerinden mali çözüm önerileri
Financial solution offers via examples of selected country which contend with Dutch disease
- Tez No: 546383
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNUR AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, 1960'lı yıllarda Hollanda'da ilk defa görülmesiyle ekonomi literatürüne girmiş olan Hollanda Hastalığı olarak adlandırılan olgu incelenecektir. Bu hastalık ortaya çıktığı Hollanda ile kalmamış benzer yer altı zenginlikleri ve ekonomik koşulları taşıyan ülkelerde de görülmeye başlanmıştır. Bu ülkeler genellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerdir. Birden zenginleşen bu ülkelerde patlama yaşayan sektör büyük gelişmeler gösterirken sanayi, tarım vb. gibi ekonominin ana sektörleri ise gerekli yatırımı alamamaktadır. Ekonomide görülen bu dengesizlik sonucu ise sanayi, tarım vb. sektörler, patlama yaşayan sektöre göre daha az gelişme gösterecektir. Bu ülkelerdeki ortak sorun iyi bir ekonomi politikasına sahip olmamaları ve ülkeye giriş yapan dövizi iyi yönetememeleridir. Hollanda hastalığı ile baş edebilmek için her ülkenin ekonomik ve kültürel yapısına uygun farklı çözüm önerileri sunulmuştur. Dövize bağlı enflasyon görüldüğünde, enflasyonun önüne geçmek için ülke gelirlerinin şeffaf şekilde yönetilmesini sağlayarak ekonomiye güven verilmelidir. Ülkeler için ayrıca yapısal reformlar önerilmektedir. Bunların başında özelleştirme ve ihracatı çeşitlendirmek gelmektedir.“Hollanda Hastalığı”na karşı her ülke için önerilen çözüm önerileri o ülkenin ekonomik yapısına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the case which is called Dutch Disease, which was gone into the economic literature in years of 1960 for the first time in the Netherlands, will be investigated. This disease has also began to be seen in countries with similar underground treasures and economic conditions. Generally these countries are the developing and less-developed countries. While the exploded sector has great development in these suddenly enriched countries, the essential investment can not be provided to the main sectors of economy such as industry, agriculture, etc. As a result of this imbalance seen in the economy, the sectors of industry, agriculture, etc. will have less development than the exploded sector.The common problem in these countries is that they do not have a good economic policy and they can not manage the foreign currency well. In order to cope with the Dutch disease, different solutions are proposed in accordance with the economic and cultural structure of each country. When foreign currency inflation is seen, it should give confidence to the economy by ensuring that the country's revenues are managed in a transparent way, in order to prevent inflation. Structural reforms are also suggested for countries. Foremost among these are privatization and diversification of exports. The suggested solution offers for each country toward to dutch disease differ according to the economic structure of that country.