İşletmelerde örgüt geliştirme ve yapısal değişim stratejileri : Sarar Giyim Tekstil Sanayii A.Ş. de yapılan bir uygulama
- Tez No: 54640
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Çağımızın en belirgin özelliklerinden birisi; sürekli ve hızlı bir değişim süreci içinde bulunmasıdır. Örgütler, çevresinde yaşadıkları bu hızlı değişime gerekli uyumu sağlayarak; hayatta kalabilme ve büyüme çabası vermektedirler. Şüphesiz bu çabalar, belirli bir plan ve program dahilinde gerçekleştirildikleri zaman daha etkin ve verimli olacaktır, örgüt geliştirme, davranış bilimlerinin bilgi yapısı kullanılarak; örgüt içinde belli değişim ve gelişmelerin oluşturulması sürecidir. Örgüt geliştirme (ÖG), yapının en önemli bir unsuru olan insanla ilgili olan örgüt içindeki değişiklikleri planlayarak, çalışma koşullarının ve işgören davranışlarının kalitesini yükselterek; örgütün genel başarı düzeyini artırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada; ÖG konusu ve yapısal değişim stratejileri, uygulamadan seçilen bir örnek kuruluş ile birlikte incelenmektedir. Birinci bölümde; ÖG kavramı, ÖG ile ilgili kavramlar, yapısal öğeleri, ÖG süreci ve amaçları belirtilerek; ÖG'nin kuramsal bir analizi yapılmaktadır. İkinci bölümde; yapısal değişim stratejilerine değinilerek, ÖG ile bağlantısı kurulmaya çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde ise; SARAR Giyim ve Tekstil Sanayii A.Ş.'deki yapısal değişim stratejilerinin ÖG açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most evident characteristics of today is being in continuous and fast changeable period. Organizations try to stay a live and develop by adaptating themselves to fast change that they have in their environment. Of course these efforts will be more effective and productive if they are realized in a determined plan and program. Organization development is a formation period for some changes and developments, by using knowledge structure of the behavioral sciences in an organization. Organization development (OD) targets general success of the organization by planning changes in the organization related to human which is one of the most important elements of the structure, improving work conditions and employees' behavior quality. In this study, subject and structural change strategies of OD are examinated with an sample firm selected from practice. In the first chapter, a theoretic analysis is made by stating OD concepts related with OD. structural elements, and OD period and aims. In the second chapter, we tried to mention structural change strategies and relate it with OD. And in the third chapter, we tried to examine and evaluate structural change strategies in SARAR Giyim ve Tekstil Sanayii A.Ş. points of view of OD.