Günlük yaşamımızdaki değişim ve televizyon reklamları
- Tez No: 54641
- Danışmanlar: PROF.DR. A. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET“Günlük Yaşamımızdaki Değişim ve Televizyon Reklamları”adlı çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve tanımları yer almaktadır. İkinci bölümde, araştırmada kullanılan yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde; araştırma modeli, araştırmanın evren ve örneklemi, verilerin toplanması, verilerin çözümü ve yorumlanması, araştırmanın süre ve olanakları yer almaktadır. Üçüncü bölümde,“kültür”kavramı, öğeleri, özellikleri, çeşitleri, düzgüleri ve süreçleriyle ele alınmıştır. Dördüncü bölümde,“değişim”kavram olarak incelenirken, toplumsal değişme, periyodiksel değişmeler ve kültürel değişme üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde; iletişim, kitle iletişimi, kitle iletişim araçları incelenirken, teknoloji ve ideoloji kavramları üzerinde durulmuştur. Kitle iletişim araçları içinde ayrı bir yere sahip olan televizyon özelliklerinden söz edilmiş televizyon reklamlarının günlük yaşamımızdaki yerine değinilmiştir.Yedinci bölümde, Anadolu Üniversitesi iletişim Fakültesi'ndeki bayan akademisyenlere uygulanan anketin tablolarına yer verilmiştir. Tablolardan çıkan sonuç; televizyon reklamlarının günlük yaşamımızdaki tercihlerde etkiye sahip olduğudur. Günlük yaşamımızdaki tercihlerin farklılaşmasıyla yaşanan değişimde, televizyon reklamlarının sahip olduğu rol, uzun dönemde insana bağlı olarak kültürde de yansımalarını bulacaktır. Son bölümde, araştırmadan elde edilen sonuca bağlı olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study named“Changes In Our Daily Life and TV Commercials”includes seven parts. In the first section, this study's problem, target, importance, assumption, limitations and definitions of important verbs which are related to the subject is mentioned. In second section, the information about the method used, is defined. Also in this section, research model, universe, sample, ways of gathering the data, analysing the data and research's time and possibilities takes place. In third section;“culture”is examined with it's characteristics, norms and it's period. In fourth section while“changing”is analysed, social changes, periodical changes and cultural changes are also examined. In fifth section; communication, mass communication and media are examined. After this, technology and ideology are also studied. Television, which has special place in media is examined. In this section, while telling about TV, ways which TV Commercials use to affect people,how they effect people is analysed. Also in this section, how TV commercials takes place in our daily life. In seventh section; tables of inquiry which are applicated to women who are working in Anadolu University, Communication Sciences Faculty are given. The results of tables shows TV commercials has effect on our daily life preference. TV Commercials role of effectiveness on the difference in our daily life preference, will reflect on culture in long term. In the last section, the assumptions depends on study's result are given.