Oran analizi sınıflandırmalarının geçerliliği ve BİST sanayi firmaları üzerinde bir uygulama
Validity rate analysis classifications and an application on BIST industrial firms
  1. Tez No: 546404
  2. Yazar: ARZU ŞENEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyada finansal oranların öğretimi için yazılmış kitaplar ile akademik çalışmalar incelendiğinde çok sayıda sınıflandırma denemesinin yapıldığı görülmektedir. Ülkemizdeki çalışmalar da dikkate alındığında ise, yaygın olarak dörtlü, beşli ve altılı sınıflandırmanın öğretim amacıyla tercih edildiği izlenmektedir. Bununla birlikte bu tercihlerdeki mantığın, istatistiki olarak da desteklenmesi gerekliliği ortadadır. Yani çok sayıda oran ortaya konulabileceğine göre acaba bu oran sınıflarının hangisinin geçerliliği daha yüksektir? Ayrıca bir tercih yapılabilse bile, acaba sınıflandırma sayısı ve isimleri de uygun mudur? Bu tez çalışmasında da tam da bu noktadan hareket edilerek sınıflandırma (sınıf sayısı ve isimlendirme) konusunda istatistiki bir bulgu ortaya konulması amaçlanmıştır. Veriler Borsa İstanbul (BIST)'da 2005-2015 yılları arasında sürekli olarak işlem gören 122 adet şirketin 52 adet oranını kapsamaktadır. KMO, Bartlett ve faktör analizleri yapılarak elde edilen sonuçlar; altılı sınıflandırmanın en yüksek varyans açıklama oranına sahip olduğu, ancak kitaplarda tercih edilen“karşılama oran”grubunun bir faktör olarak ortaya çıkmadığı, onun yerine“piyasa değerleme oranlarının”istatistiki bakımdan bir faktör olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the academic studies and books written for the teaching of financial ratios in the world are examined, it is seen that many classification attempts have been made. When the studies in our country are taken into consideration, it is observed that the quadruple, quintet and sixed classifications are preferred for teaching purposes. However, it is obvious that the logic in these preferences should be supported statistically. In other words, as many ratios can be put forward, which one of these classes is more valid? And even if a choice can be made, is the number of classification and names of the classification are appropriate? In this thesis, it is aimed to reveal a statistical finding about classification (class number and naming). The data includes 52 of the 122 companies that were continuously traded in Borsa İstanbul (BIST) between 2005 and 2015. KMO competence, Bartlett and factor analyzes were performed; It is preferred that the classification of sestet has the highest rate of explanation has become clear that the coverage ratio group has not emerged as a factor and instead market valuation rates should be considered as a factor statistically.