Proje takımlarında takım özerkliği, örgütsel destek, takım dayanışması ve takım başarısı arasındaki ilişki
The relationship between team autonomy, organizational support, team cohesion and team success in the project teams
- Tez No: 546419
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Proje takımlarında dayanışma ve performans arasındaki ilişki araştırmacıların yoğun ilgi-sini çekmiştir, ancak takım dayanışmasının öncülleri ve bu öncüller ile proje takım başarı-sı arasındaki ilişkide takım dayanışmasının aracılık rolü sınırlı sayıda araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmanın amacı, takım özerkliği, örgütsel destek ve takım dayanışması-nın takım başarısına etkilerinin araştırılması, ayrıca, takım dayanışmasının, öncül değiş-kenler ve proje takım başarısı arasındaki ilişkide aracılık etkisinin varlığını sorgulamaktır. Öngörülen modelde, literatüre uygun olarak takım dayanışmasının görev dayanışması ve sosyal dayanışması boyutlarının etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Proje takım başarısı ise proje takımı literatürüne uygun olarak etkililik ve inovasyon boyutlarıyla ele alınmıştır. Çok uluslu bir finans kurumunda 110 proje takımında (343 takım üyesi) gerçekleştirilen çalışmada Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modeli (PLS-SEM) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, örgütsel desteğin, takım görev dayanışmasının ve takım etkililiğinin anlamlı öncülü olduğunu, takım dayanışması boyutlarından görev dayanışmasının örgüt-sel destek ve takım etkililiği arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolüne sahip olduğunu or-taya koymaktadır. Ayrıca, takım özerkliğinin takım etkililiği ve takım inovasyonu üze-rindeki anlamlı olumlu etkisi teyit edilmekle birlikte, bu ilişkilerde takım dayanışması boyutlarından hiçbirinin aracılık rolüne sahip olmadığı görülmektedir. Literatüre uygun olarak, takım görev dayanışmasının takım etkililiğine ve takım inovasyonuna anlamlı olumlu etkisi desteklenmiş, ancak sosyal dayanışmanın anlamlı bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between cohesion and performance in project teams has received subs-tantial attention, however limited number of studies investigated antecedents of team cohesion and the mediator role of team cohesion, between its antecedents and team suc-cess. The purpose of this research was to investigate the effects of team autonomy, or-ganizational support and team cohesion on team success and to examine the existence of mediating effect of team cohesion between its antecedents and project team success. In the predicted model, the effects of the task and social dimensions of team cohesion we-re examined separately in accordance with the literature. Project team success was dis-cussed in terms of effectiveness and innovation in line with project team literature. Par-tial Least Squares Structural Equation Model (PLS-SEM) was used in the study carried out in 110 project teams (343 team members) in a multinational financial institution. The findings of the research revealed that organizational support was a significant antece-dent of task cohesion and team effectiveness and one of the cohesion dimensions of task cohesion, had a partial mediating role between organizational support and team ef-fectiveness. In addition, although the significant positive effects of team autonomy on team effectiveness and team innovation were confirmed, it appeared that none of the dimensions of team cohesion had a mediating role in this relation. In accordance with the literature, a positive effect of team task cohesion on team effectiveness and team in-novation was supported, however no significant effect of social cohesion was found.