OECD ülkelerinin sağlık hizmetleri etkinliğinin veri zarflama analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of health services in the OECD countries by data envelopment analysis method
- Tez No: 546437
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Econometrics, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yirminci yüzyılın özellikle ikinci yarısında yaşanan teknolojik yenilikler ve gelişmeler ile birlikte sağlık hizmetlerinin sunumunda da çok önemli değişimler yaşanmıştır. Sağlık hizmetlerinin yapısı gereği birçok farklı, karmaşık ve ekonomik olarak pahalı hizmetler bir arada yürütülmeye çalışılır. Bu nedenle kıt kaynaklarla yürütülmeye çalışılan sağlık hizmetlerinin, kaliteden ödün vermeden etkin ve verimli bir şekilde insanlara ulaştırılması son derecede önemlidir. Günümüzde, ülkeler kuruluş ve organizasyonlar için gelişmişliğin bir göstergesi olarak görülen sağlık hizmeti üretiminin en önemli problemi diğer sektörlerde olduğu gibi kaynak kıtlığıdır. Sağlık hizmetlerinin üretimi ve sunulmasında etkinlik, verim, kalite ve rekabet önemli kriterlerdir. Sağlık hizmetleri üretiminde maliyetlerin düşürülmesi, birçok dünya ülkesi için temel sağlık politikalarından biridir. Bu politikalar ışığında uluslararası rekabet, ürün ve hizmet sektörlerinin performanslarını sürekli iyileştirmelerini zorunlu hale getirmiştir. Performansın en önemli temel iki bileşeni“etkinlik”ve“verimlilik”tir. Sağlık hizmetlerinin etkinliğinin, sağlam temellere dayanarak gerçekleştirilmesi ve sürdürülmesi; geçmişi değerlendirme, bugünü daha objektif anlayabilme ve gelecekte karşılaşılması muhtemel sorunları tahmin edip bu sorunlara karşı önlemler alabilme ile mümkündür. Bu tez çalışmasında, OECD ülkelerinin 2000 – 2015 yılları arasında sahip oldukları sağlık hizmetlerinin etkinlik değerlendirmesi Veri Zarflama Analizi ve Malmquist Toplam Faktör Verimliliği metotları kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada oluşturulan model ile detaylı verimlilik analizleri yapılarak OECD ülkelerinin etkinlik durumları çalışmanın bulgularına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with technological innovations and developments experienced in the second half of the twentieth century, very important changes have occurred in the presentation of health services. Many different, complex and economically expensive services in health services are being tried to be carried out together. For this reason, it is finally crucial that the health services delivered by health service providers to scarce resources are delivered effectively and efficiently to people without sacrificing quality. Today, the most important problem of the production of healthcare services, which is seen as a sign of development for the organizations and organizations of the countries, is the resource shortage as it is in other sectors. Efficiency, efficiency, quality and competition are important criteria in the production and delivery of health services. Reducing costs in the production of health services is one of the main health policies for many world countries. These policies have made it necessary for international competitiveness, product and service sectors to continually improve their performance. The two most important components of performance are“efficiency”and“productivity.”The realization and maintenance of the effectiveness of health services on the basis of sound foundations; historical evaluation is possible by understanding more objectively today and anticipating possible future problems and taking measures against these problems. In this thesis study, the efficiency evaluation of the health care services of OECD countries between 2000 and 2015 was examined using Data Envelopment Analysis and Malmquist Total Factor Indeks. Efficiency analyzes were performed with the model created in the study and the productivity of the OECD countries were evaluated according to the findings of the study.