TFRS-10 konsolide finansal tablolar standardına göre finansal tabloların konsolidasyonu ve muhasebeleştirilmesi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Consolidation and recognition of financial statements in accordance with TFRS-10 consolidated financial statements standards: An application in Istanbul Stock Market
  1. Tez No: 546550
  2. Yazar: OZAN DENK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MORTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Şirketler, rekabetin küresel bir boyut kazanması ile beraber gerek ulusal gerek ise uluslararası piyasada kendi varlıklarını koruyup gelecekle ilgili bir takım hamleler yapmaktadırlar. Bu hamlelerin en başında şirket birleşimleri gelmektedir. Şirket birleşimlerinde işletmeler faaliyet alanlarını genişletmekle beraber finansal varlıklarını daha etkin ve verimli kullanabilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, iki şirketin işletme birleşmelerini ve muhasebe sürecinin nasıl olması gerektiğini ortaya koymaktır. Çalışmaya konu olan işletmeler, Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler piyasasında faaliyette bulunan Y A.Ş. ile ana firma olarak seçilen BIST 100 firmalarından X A.Ş. firmalarıdır. Ana firma olarak seçilen X A.Ş. bağlı ortaklık olarak seçilen Y A.Ş.'yi Tam Konsolidasyon Yöntemi ile satın alma işlemi gerçekleştirmiş olup, finansal tablolara etkisini TFRS-3 işletme Birleşmeleri ve TFRS-10 Konsolide Finansal Tablolar Standardı açısından incelenerek birleşme işlemi gerçekleştirilmiştir. Birleşme sonucunda ortaya çıkan farklılıkların finansal tablolara yansıtılması ve etkisi, çalışmaya konu olan işletmelerin gerçek finansal tabloları üzerinde uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, finansal tabloların konsolidasyonu, işletme sermayesi açısından ana şirkete olumlu yansıdığı görülmüştür. Ancak finansal tabloların konsolidasyonunda, ana şirketin işletme sermayesi artmasına rağmen, cari borçları ödeme gücü düşmüştür. Bunun gerekçesi ise, işletme sermayesinin ve cari borçların aynı oranda artmamış olmasıdır. Bu durum, ana şirketin vadesi gelen cari ödemelerinin zamanında yapılamaması gibi bir riski ortaya çıkarabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Companies maintain their assets both in the national and international markets with gaining a global dimension in competition and make some moves about the future. The first of these moves is company combinations. Companies can use their financial assets more effectively and efficiently by expanding their fields of activity in company combinations. The aim of this study is to exhibit the business combinations of the two companies and how the accounting process should be. The enterprises subject to the study are Y A.Ş. companies which operate in the Borsa İstanbul Emerging Companies market and X A.Ş. companies which are chosen as the parent company in BIST 100 enterprises. The X A.Ş., which is chosen as the parent company, had purchased the Y A.Ş., which is chosen as an affiliate, by Full Consolidation Method and the merger process had actualized after analysing the influence of the process to the financial statements in terms of TFRS-3 Business Combinations and TFRS-10 Consolidated Financial Statements Standards. The reflection and influence of differences which occur in result of combination to the financial statements had been implemented on the real financial statements of the enterprises. . As a result of the study, it has been seen that the consolidation of financial statements in terms of business capital had reflected positive to the parent company. However, despite the increase in the working capital of the parent company in the consolidation of the financial statements, the solvency of current debts decreased. The reason for this is that working capital and current debts do not increase at the same rate. This situation shows that the parent company can create a risk such that the current payments cannot be made on time.