Ek desteğe ihtiyacı olan çocuklara özbakım becerilerinin öğretiminde öğretmen eğitim programının etkililiği
Effectiveness of the teacher training program in teaching self support to children need for additional support
  1. Tez No: 546608
  2. Yazar: YASEMİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerine uygulanan“Öğretmen Eğitim Programı”nın ek desteğe ihtiyacı olan çocuklara“Özbakım Becerileri”nin kazandırılmasına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları Aksaray Mili Eğitim Müdürlüğüne bağlı müstakil anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinden seçilmiştir. Bu araştırmaya üç okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden“denekler arası çoklu yoklama düzeyi deseni”kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacı ile başlama düzeyi, eğitim süreci, eğitim sırasında değerlendirme ve eğitim sonunda değerlendirme, genelleme ve izleme aşamaları kameraya kaydedilmiştir. Bu araştırmanın deney süreci yedi bölüm ve her bir bölüm için altı aşamada gerçekleştirilmiştir. Deney sürecinin bölümleri; aile görüşmesi gerçekleştirme, kontrol listesi uygulama, beceri analizi yapma, amaç yazma, öğretim öncesi hazırlık, eşzamanlı ipucu ile öğretim yapmanın öğretildiği oturumlardır. Deney sürecinin her bir bölümü için ayrı ayrı olmak kaydıyla; başlama düzeyinin belirlenmesi, uygulama, uygulama sırası değerlendirme, uygulama sonu değerlendirme, genelleme ve izleme aşamalarına yer verilmiştir. Uygulama, uygulama sonu değerlendirme, genelleme ve izleme verileri kamera kaydı ile toplanmıştır. Araştırma verileri grafiksel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca bu araştırma kapsamında“Ek Desteğe İhtiyacı Olan Çocuklara Özbakım Becerilerinin Öğretiminde Öğretmen Eğitim Programı”nın yürütülmesi ile ilgili öğretmenlerin görüşü değerlendirilmiştir. Araştırma verileri,“Öğretmen Eğitim Programının”okul öncesi öğretmenlerinin ek desteğe ihtiyacı olan çocuklara“Özbakım Becerilerini”öğretmek için gerçekleştirmesi beklenen aşamaları kazandıklarını, genellediklerini ve sürdürdüklerini göstermiştir. Ayrıca katılımcı öğretmenler araştırmanın sosyal geçerlik verilerinde,“Öğretmen Eğitim Programı”nın özbakım becerilerinin öğretimine yönelik etkisi ve programın video aracılığıyla sunulması anlamında olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, applied to pre-school teachers“Teacher Training Program”the effect of“Self-Care Skills”in children who need additional support has been examined. Participants of the study selected from preschool teachers working in kindergartens attached to Aksaray Milli Eğitim Müdürlüğü. Three preschool teachers participated in this study. In the research, of multiple probe design across subject in single-subject experimental designs used. For collecting the data the initial level, the educational process, the evaluation during the training and the evaluation, generalization and monitoring stages at the end of the training recorded on the camera. The experimental process of this study carried out in seven main section and six stages for each section. Parts of the experimental process; family interview, checklist application, skill analysis, writing purpose, pre-teaching, simultaneous prompting. For each part of the experimental process separately; determination of the starting level, implementation, application order evaluation, end of application evaluation, generalization and monitoring stages are given. End-of-appraisal, generalization and monitoring data were collected by camera recording. Research data analyzed graphically. In addition, the opinions of the teachers about“Teacher Training Program in Teaching of Self Care Skills İn Children Who Need Additional Support”evaluated. The research data show that the, Teacher Training Program has gained, generalized and maintained the preschool teachers' expected steps to teach Self Care Skills to children in need of additional support. In addition, the participant teachers expressed positive opinions about the effect of the Teacher Training Program on the teaching of self-care skills and the presentation of the program via video.