Sağlık çalışanlarında psikolojik pozitif sermaye özdeğerlendirme ve yaşam doyumu ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between positive psychological capital self assessment and life satisfaction in health care workers
  1. Tez No: 546618
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde örgütler giderek karmaşıklaşan ekonomik bir sistemle mücadele etmektedir. Böyle bir ortamda rekabet avantajı sağlamak için insan kaynaklarının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple pozitif psikoloji, verimliliğin ve performansın artışında bireysel gelişime önem vermektedir. Bu çalışma, pozitif psikolojik sermaye algısı yüksek olan bireylerin öz değerlendirmesinin olumlu, yaşam doyumunun yüksek olması varsayımıyla planlanmıştır. Bu kapsamda çalışmanın amacı pozitif psikolojik sermaye, öz değerlendirme ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve psikolojik sermayenin yaşam doyumuna etkisinde özdeğerlendirmenin aracı rolünü belirlemektir. Çalışma, bir özel sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmiştir. Söz konusu sağlık kuruluşunda 290 kişi görev yapmakta olup; bunlardan 180'i çalışmaya katılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra, korelasyon analizi, regresyon analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Veriler %95 güven aralığında (p=0,05) analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre değişkenler arasında güçlü ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Psikolojik sermaye, öz değerlendirmeyi ve yaşam doyumunu istatistiksel olarak pozitif yönde etkilemektedir. Psikolojik sermaye ve öz değerlendirme birlikte değerlendirildiğinde yaşam doyumunu pozitif yönde etkilemektedir. Öz değerlendirme medyatör olarak kullanıldığında psikolojik sermayenin yaşam doyumuna etkisine pozitif yönde katkı sağlamaktadır. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve görev yapılan birime göre psikolojik sermaye, öz değerlendirme ve yaşam doyumunda herhangi bir farklılık bulunmamasına karşılık; medeni durum ve çalışma süreleri bakımından yaşam doyumunda anlamlı bir fark bulunmaktadır. Sonuç olarak psikolojik sermaye, öz değerlendirme ve yaşam doyumunu etkilediği için kişilerin psikolojik durumu kendilerini değerlendirmesi ve yaşam kalitesini yükseltmeleri açısından önemlidir. Çalışanlara bu alanlarda destek ve eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, organizations struggle with an increasingly complex economic system. The importance of human resources is increasing day by day in order to provide a competitive advantage in such an environment. Therefore, positive psychology gives importance to individual development in improving productivity and performance. This study was planned with the assumption that the self-assessment of individuals with high positive psychological capital perception is positive and life satisfaction is high. In this context, the aim of this study was to determine the relationship between psychological capital, psychological satisfaction, self-assessment and the mediating role of self-assessment has in the effect of psychological capital on life satisfaction. The study was conducted in a private health institution. Two hundred ninety people work in this health institution and 180 of participated in the study. In addition to descriptive statistical methods, correlation analysis, regression analysis, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H Test were used for data analysis. Data were analyzed at 95% confidence interval (p=0.05). According to the findings obtained from the study, there is a strong and statistically significant relationship between the variables. Psychological capital statistically significant and positively affects personal assessment and life satisfaction. When evaluated together, psychological capital and self-evaluation affect life satisfaction positively. Self-evaluation is a positive contribution to the effect of psychological capital on life satisfaction when used as a mediator. Although there was no difference in psychological capital, self-assessment and life satisfaction according to gender, age educational status and task unit; a significant difference was found in life satisfaction in terms of marital status and working time. As a result, psychological capital affects self-assessment and life satisfaction, so the psychological stiuation of the people's is important in terms of improving the quality of life and self-assessment. Providing support and training of employees in these areas are advised.