Sendika üyeliği
Trade union membership
  1. Tez No: 546788
  2. Yazar: KARSU KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sendika üyeliği konulu bu çalışma iki bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde sendika üyeliğinin tarihsel gelişimi ele alınarak sırasıyla 5018, 274 ve 2821 sayılı kanunlarda üyelik koşulları incelenmiş ve sendika üyeliğinin hukuki niteliği ile taraflarının hukuki yapısı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, halen yürürlükte olan 6356 sayılı kanun kapsamında sendika üyeliği incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken, yalnızca üyelik koşulları değil, sendika üyeliğine hâkim olan ilkeler, üyeliğin kazanılma yolları, üyelik engelleri, üyeliğin askıda kaldığı haller gibi üyeliğe ilişkin pek çok konu üzerinde durularak hem teorik hem de uygulamadaki sorunların tespiti üzerine bir inceleme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis on trade union membership is comprised of two sections; in the first of which the historical development of trade union membership, the membership criteria stated in the articles 5018, 274, and 2821, the legal aspects of membership, and the legal structure of the parties are examined in detail. In the second part, the trade union membership is examined with respect to the Law on Trade Unions and Collective Labor Agreements No. 6356, which is effective currently. While performing this examination, in addition to the criteria of membership, many membership related topics are also discussed, such as the principles of membership, ways of acquiring membership, disallowance of membership, suspended. Through this discussion, to determine and address the issues emerge in theory and practice is aimed.