Vergilemede basitlik ilkesi açısından Türkiye'de gelir ve kurumlar vergisi kanunlarının birleştirilmesi
The integration of income and corporation tax laws in Turkey in terms of the principle of simplicity in taxation
- Tez No: 546792
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Gelir üzerinden alınan iki gelir vergisi türü gelir vergisi ve kurumlar vergisidir. Gelir üzerinden alınan bu iki vergi türü tartışmalara konu olmaktadır. İkinci bir gelir vergisi olarak kurumlar vergisine neden ihtiyaç duyulduğu sorusu gündeme gelmiştir. Bu soru lehte ve aleyhte görüşlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Gelinen noktada kurumlar vergisinin varlığı kabul edilmiştir. Bugün kurumlar vergisinin vergi sistemi içerisindeki yeri ve uygulanması tartışılmaktadır. Son yıllarda ülkelerin vergi rekabetinin de etkisiyle vergi oranlarını düşürdüğü gözlenmektedir. Diğer taraftan vergi politikalarında ihmal edilen bir vergileme ilkesi olan basitlik ilkesinin önemi artmaktadır. Bu çerçevede ülkelerin gelir vergisi ve kurumlar vergisi kanunlarını birleştirdikleri görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, gelir vergisi ve kurumlar vergisinin birleştirilmesinin vergi sisteminde basitleştirme sağlayıp sağlayamayacağını değerlendirmektir. Bu çalışmada betimsel yöntem kullanarak, öncelikle gelir kavramı açıklanmıştır. Gelir ve kurumlar vergisi kısaca açıklanarak kurumlar vergisi hakkındaki olumlu ve olumsuz görüşlere yer verilmiştir. Daha sonra vergileme ilkeleri ve optimal vergileme kavramları açıklanarak bir vergi sisteminin özellikleri belirtilmiştir. Diğer ülkelerdeki durumu görebilmek için Avrupa Birliği ülkelerinde gelir vergisi ve kurumlar vergisi sistemlerinin durumu incelenmiştir. Son olarak, vergi sistemlerinin karmaşıklığı konusu ele alınmıştır. Bu çerçevede vergi karmaşıklığını gidermeye yönelik uygulamalar hakkında bilgi verilmiştir. Vergi kanunlarını birleştiren ülkelerdeki gelir vergisi ve kurumlar vergisinin durumları incelenmeye çalışılmış ve Türkiye'de yeni gelir vergisi kanun tasarısı incelenmiş ve bazı sonuçlara varılmıştır. Bu sonuçlara göre, Türk gelir vergisi sisteminin tasarıdaki haliyle birleştirilmesi karmaşıklığı daha da artıracak bir uygulama olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The two types of income tax on income are personal income tax and corporate tax. These two types of are the subject of discussions. The question of why a corporate income tax is needed as a second income tax has been raised. This question led to the emergence of favorable and unfavorable negative opinions. At this point, the existence of corporate tax was accepted. Today, the place and application of corporate tax in the tax system are discussed. In recent years, tax rates are observed to decreased due to the tax competition. On the other hand, the importance of the principle of simplicity, which is a principle of taxation neglected in tax policies increases. In this framework, it is seen that countires combine income tax and corporate tax laws. The purpose of this study is to evaluate whether the tax system can provide simplification of that combine income tax and corporate tax. In this study, by using descriptive method, firstly the concept of corporate tax are given. Then, taxation principles and optimal taxation concepts are explained and characteristics of a tax system are specified. In order to see the situation in other countries, the situation of the income tax and corporate tax systems in the European Union countries are examined. Finally, the issue of the complexity of tax systems is adressed. In this context, information was given about the practices to eliminate the tax complexity. income is explained. By briefly explaining income and corporate tax, positive and negative opinions about. The situation of income tax and Corporation tax in countries combining tax laws are tried to be examined and the new income tax bill was examined in Turkey and some conclusions have been reached. According to these results, combining the Turkish income tax system as it is in the bill is considered as an application that will further increase the complexity.