Üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin yazma sürecinde kullandıkları bilişüstü stratejilerin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
The investigation of metacognitive strategies used by gifted and talented students in writing process according to some variables
- Tez No: 546797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEÇKİN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin yazma sürecinde kullandıkları üstbilişsel stratejilere eğilen bu çalışmanın amacını,“Üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin yazma sürecinde kullandıkları üstbilişsel stratejilerin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi”oluşturmaktadır. Araştırmanın modelini Yakınsayan Paralel Karma Yöntem modeli oluştururken çalışma grubunu, İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) kayıtlı üstün zekâlı ve yetenekli öğrenciler ile ortaokullarda öğrenim gören normal zekâya sahip bir grup öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubunda 156 (%41,9) kız, 216 (%58,1) erkek öğrenci vardır. Araştırmada nicel verileri toplamak amacıyla Aydın, İnnalı ve Uyumaz (2017) tarafından geliştirilen“Üstbilişsel Yazma Stratejileri Farkındalık Ölçeği (ÜYSFÖ)”; nitel verileri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan nicel verilerin analizi, istatistik paket programı aracılığıyla, nitel veriler ise görüşme formunda yer alan katılımcıların verdiği yanıtların kategorize edilmesi yoluyla çözümlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin yazma sürecinde kullandıkları üstbilişsel strateji farkındalıkları, diğer öğrencilerden istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin yazma sürecinde kullandıkları üstbilişsel strateji farkındalıkları, cinsiyete ve sınıf düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermezken okula göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Araştırmanın nicel bulgularından elde edilen üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin yazmaya yönelik yüksek üstbilişsel strateji farkındalıkları nitel bulgularla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which is about the metacognitive strategies used by gifted and talented students in writing process, is to“investigate the metacognitive strategies used by gifted and talented students in writing process according to some variables”. The model of the research is Convergent Parallel Mixed Method; and the working group includes gifted and talented students that are registered under the Science and Arts Centers (BİLSEM/SAC) that are subsidiaries of Izmir Provincial Directorate of National Education and a group of secondary school students with regular intelligence. The working group consists of 156 (41,9%) female, and 216 (58,1%) male students. In order to collect the quantitative data, the Metacognitive Writing Strategies Awareness Scale (MWSAS) developed by Aydin, Innali and Uyumaz (2017); and in order to collect the qualitative data, a semi-structured interview form have been utilized in the research. The analysis of the collected quantitative data has been carried out via a packaged software; and the qualitative data have been analyzed by categorizing the answers of the participants in the interview form. According to the results obtained, the metacognitive strategy awareness used by gifted and talented students in writing process shows a statistically significant difference compared to the other students. While the metacognitive strategy awareness used by gifted and talented students in writing process doesn't show a statistically significant difference according to gender and grade level, it shows a statistically significant difference according to the school. High metacognitive strategy awareness of gifted and talented students towards writing obtained from the quantitative data of the research has been backed up by qualitative data.