Oyun teorisine dayalı Markowitz portföy optimizasyonu: BIST-30 üzerine bir uygulama
Markowitz Portfolio optimization based on game theory: An application on BIST-30
- Tez No: 546802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETKİN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde dünya üzerindeki küreselleşmenin de etkisiyle, bireyler birbiriyle bir rekabet içerisinde bulunmaktadır ve bu durum gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Bu rekabet durumu hayatın her alanında olduğu gibi ekonomi alanında da bireylerin karşısına çıkmaktadır. Yatırım yapmak isteyen bireyler böyle bir ortam içerisinde kazanç sağlayabilecekleri gibi bir kayba da katlanmak zorunda kalabilmektedirler. Yatırımcılar bu kaybetme risklerini minimum seviyeye indirmek istemekte ve bunun için de bir portföy oluşturarak yatırımlarını yapmaktadırlar. Ancak oluşturulan portföydeki varlıkların durumu ekonominin gidişatı ile etkileşimli olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu tür ortamlarda tercih yaparken kullanılabilecek en uygun yöntemlerden biri de Oyun Teorisi ve Markowitz Modern Portföy Teorisi'dir. Bu kapsamda, bu çalışmanın ana amacı Oyun Teorisi ile getiri maksimizasyonu yapılarak portföy oluşturulması ve elde edilen portföy getirilerinin Markowitz Modern Portföy Teorisi için beklenen getiri olarak kullanılarak ve risk minimizasyonu yapılarak uygun portföylere ulaşılmasıdır. Bu amaca ulaşmak için 2018 Ocak ayında BIST-30 endeksi içerisinde yer alan ve 2008 ile 2017 yılları arasında sürekli olarak işlem görmüş 26 hisse senedi seçilmiştir. Bu hisse senetlerinin geçmiş getiri verileri kullanılarak Oyun Teorisi ile ulaşılması istenen beklenen getiri değerleri belirlenmiş ve Markowitz Modern Portföy Teorisi ile optimum portföylere ulaşılmıştır. Daha sonra Markowitz Modern Portföy Teorisi ile ulaşılan portföylerin, hisse senetlerine eşit yatırım yapılması durumu ve BIST-30 endeksine yatırım yapılması durumuna karşı 2018 yılı performansları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Together with the impact of globalization, today individuals compete with each other and this situation has become a part of the daily life. This competition situation also confronts individuals in the field of economics, as well as in every part of the life. In such an environment, individuals, who want to make an investment, both can gain profits and may have to bear losses. Investors are willing to minimize this risk of loss, and for this reason, they make their investments through forming a portfolio. On the other hand, the situation of the assets in the created portfolio differ on the basis of the assets' interaction with the general situation of the economy. While making a selection in such circumstances, one of the most appropriate methods is Game Theory and Markowitz Modern Portfolio Theory. In this sense, the main purpose of this study is to create portfolios using Game Theory by making return maximization and to create optimum portfolios using Markowitz Modern Portfolio Theory by making risk minimization with the returns of Game Theory portfolios as expected return. In order to achieve this purpose, 26 stocks were chosen, which were included in the BIST-30 index in January 2018 and were continuously traded between 2008 and 2017. By relying on the data covering the past returns of these stocks, the expected returns were determined by Game Theory and the optimum portfolios were created by Markowitz Modern Portfolio Theory. After that, the 2018 year performance of the portfolios created by Markowitz Modern Portfolio Theory were analyzed object to the situation of making equal investment on the stocks and the situation of making investment on BIST-30 index.