Okul öncesi çocuklarının müzik etkinlikleri sonucunda sosyal gelişimleri
An evaluation of preschoolchildren's social development as a result of musical activities based on pre-school teachers views
- Tez No: 546803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Okul öncesi eğitim çocuğun öz bakım becerilerini geliştirmede, kendisini ifade etmesinde, sağlıklı iletişim kurabilmesinde, toplumsal kuralları benimseyebilmesinde ve arkadaşlarıyla uyum sağlayıp sosyalleşebilmesinde önemli bir yere sahiptir.Bu araştırma okul öncesi eğitim veren kurumlarda bulunan çocukların müzik etkinlikleri sonucunda sosyal gelişim sağlamayıp sağlayamadıklarını öğrenmek için planlanmıştır. Konunun alt amaçlarına ve okul öncesi müfredatında bulunan sosyal gelişim kazanımları incelenerek okul öncesi öğretmenlerine uygulamak için anket geliştirilmiş betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evren örneklemi Ankara İlinin Mamak İlçesinde çalışan okul öncesi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Yapılan anketlerden toplanan veriler sonucunda frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış, değerlendirmeleri yapılmıştır. Müzik etkinliklerinin okul öncesi çocuğuna sosyal gelişimi açısından, kendisini ifade etmesi ile ilgili, arkadaşlarıyla ve çevresiyle uyumunu arttırmasına etki ettiği görülmektedir. Bu sonuca bakılarak okul öncesi eğitimde müzik etkinliklerinin ne kadar önemli bir yere sahip olduğu, bu konuda ebeveynlerin çok daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Preschool education has an important role on child's improving self-caringskills and selfexpression ability, having good communication skills, adoptingsocial rules, also socializing and adapting to his/her friends. This study in plannedto learn whether the children who are taking education in preschool education institutions, could adopt socialabilities, as a result of music activities. This is a descriptive study which includes a questionnaire that is prepared by analyzing subpurposes of the subject and social development objectives of preschool education curriculum to apply preschool education teachers. This study's research group consists of preschool education teachers who are working in Ankara-Mamak. The data gathered from the questionnaire is evaluated, frequency and percentage distribution is calculated. It is seen that music activities have an effect on improving the adaptation of the child's to social enviroment and friends, self expression obility. As a result of this research, it is seen that music activities in preschool education has a great importance, consequently it is a need that the parents' awareness schould be raised.