Dijitalleşmenin muhasebe ve bağımsız denetim mesleklerinin geleceği üzerindeki olası etkilerine yönelik bir araştırma
A research to determine the possible effects of digitalization on the future of accounting and independent auditing professions
- Tez No: 933919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN SUADİYE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, dijitalleşmenin muhasebe ve bağımsız denetim mesleklerinin geleceği üzerindeki olası etkilerini değerlendirmeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada, muhasebe ve denetim sürecinin hangi aşamalarında dijital araçların insan faktörü olmadan kullanılabileceği ve hangi aşamalarında ise insan faktörüne ihtiyaç duyulacağı, Türkiye Kamu Gözetim Kurumu'na kayıtlı bağımsız denetçilerin görüşlerine başvurarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Bağımsız denetim yapan uzmanların görüşleri Delphi tekniği uygulanarak analiz edilmiş ve üzerinde en fazla uzlaştıkları hususlar belirlenmiştir. Buna göre, Kamu Gözetim Kurumuna kayıtlı bağımsız denetçiler, muhasebe sürecinin belgelendirme ve kayıt aşamalarında insan faktörüne ihtiyaç duymadan bilgi işlem teknolojilerinin kullanılabilmesi gerektiğini, raporlama ve analiz aşamasında ise bu teknolojilerin insan faktörüne yardımcı olabileceği konusunda hemfikirdirler. Ayrıca, denetim sürecinde yer alan müşteri kabul aşamasında da elektronik ortamdan faydalanılabileceği, bobi frs'ye dönüştürülme sürecinde; hem yapay zekâ hem de insan gücüne ihtiyaç olacağı konusunda da fikir birliği içinde oldukları tespit edilmiştir. Denetim sürecinin kanıt toplama, kanıtın yeterliliğinin değerlendirilmesi ve rapor türüne karar verilmesi aşamalarında ise insan faktörüne ihtiyaç olacağı konusunda da ortak bir görüşe sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre bağımsız denetçiler, dijitalleşmenin muhasebe ve denetim mesleğini kolaylaştıracağını, muhasebe ve denetim süreçlerinde her zaman için insan faktörüne ihtiyaç olacağını düşünmektedirler. Dolayısıyla dijitalleşme mesleğin geleceği ile ilgili bir tehdit unsuru değil mesleğin kalitesini ve verimliliğini arttıran bir unsur olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a research has been conducted to evaluate the possible effects of digitalization on the future of the accounting and auditing professions. In the research, it is tried to determine at which stages of the accounting and auditing process digital tools can be used without the human factor and at which stages the human factor will be needed by consulting the opinions of independent auditors registered with the Public Oversight Authority of Türkiye The opinions of the independent audit experts were analyzed by applying the Delphi technique and the issues on which they agreed the most were determined. Accordingly, independent auditors registered with the Public Oversight Authority agree that IT technologies should be used in the documentation and recording stages of the accounting process without the need for human factors, and that these technologies can assist the human factor in the reporting and analysis stages. In addition, it has been determined that there is a consensus that electronic environment can also be utilized in the customer acceptance phase of the audit process, and that both artificial intelligence and manpower will be needed in the process of converting into the bobi frs. There is also a common view that human factors will be needed in the evidence gathering, assessment of the sufficiency of the evidence and deciding on the type of report stages of the audit process. According to the research findings, independent auditors think that digitalization will facilitate the accounting and auditing profession and that there will always be a need for human factors in accounting and auditing processes. Therefore, digitalization is not considered a threat to the future of the profession, but a factor that increases the quality and efficiency of the profession.