Baskı resim grafik tasarım ilişkisi
Print picture and graphic design relationship
  1. Tez No: 546922
  2. Yazar: HÜSNÜ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Grafik sanatı, diğer bir ifadeyle görsel sanatlar, basmak ve çoğaltmak anlamına gelir. Bir sayfa veya çalışılmak istenen bir yüzeyde harf, sözcük veya resim gibi materyaller kullanılarak oluşturulan görsel ve işlevsel düzenlemeleri içermektedir. Grafik tasarımı insanlığın varoluşuyla birlikte başlamış ve sanayi devriminin gelişmesiyle devam etmiştir. Bu araştırmada, dünya genelinde baskı resim sanatının ve buna bağlı olarak grafik tasarımın gelişmesi incelenmiştir. Baskı resim sanatının varoluşundan bu yana geçirdiği süreç, bulunan teknikler ve yöntemler, günümüzde baskı, grafik tasarım teknolojisinde kullanılan makinelere getirilen yeniliklerin üzerinde durulmuştur. Bilgi ve düşüncenin basılması ve paylaşılmasının başlamasıyla üretilen kitaplar, dergiler, posterler ve oyun kartları gibi grafik tasarım ürünlerinin tarihsel gelişimi araştırılmıştır. Ayrıca belgeler ve yayınlardan elde edilen veriler çok yönlü ve sistematik bir araştırma yöntemi uygulanarak işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphic art, in other words visual arts, means printing and reproduction. It includes visual and functional arrangements that created using materials such as letters, words or pictures, on a page or on a surface to be studied. Graphic design has begun with the existence of humanity and continued with the development of the industrial revolution. In this study, world-wide development of the printmaking and correspondingly development of the graphic desing are examined. The evolution of the printmaking art since its existence, developed techniques and methods, printmaking in current days and the innovations on the machines used in graphic desing technology are empasized. Historical development of the graphical desing products such as books, magazines, posters and game cards those are produced with the beginning of the printing and sharing of knowledge and thougth, has researched. In addition, the data obtained from documents and publications were processed by a multidimensional and systematic research method.