Dijital illustrasyonda ışık, renk ve anlam ilişkisi
The relationship between light, color and meaning in digital illustration
  1. Tez No: 645052
  2. Yazar: HAKAN BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELMA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Aktarılmak istenen bilgi, mesaj ya da konunun görsel sanatlarla iletilmesine illüstrasyon denir. Taş plaklara ve mağara duvarlarına yapılarak başlayan illüstrasyon tarihi, M.Ö. 1300 yıllarında kağıtla buluştuktan sonra farklı çeşitlerde ve farklı teknikler kullanılarak varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Bilgisayarların üretilmesi ve gelişmesiyle birlikte dijital illüstrasyon tekniği, yeni bir illüstrasyon çeşidi olarak ortaya çıkmıştır. Dijital illüstrasyon sağladığı kolaylıklar ve kısa yollar ile üretimin hızını arttırarak baskı hızı ve görsel yenilikler sağladığı için, günümüzde yaygınlaşarak bir hayli önem kazanmıştır. Görsel sanatlarda sanatçıların yaratıcılığı, yeteneği ve teknik detaylar çok önemlidir. Bununla birlikte renkler ve ışığın kullanımının da kişilerin algısı üzerinde etkili olduğunu gösteren çok fazla yayınlanmış çalışma mevcuttur. Işık ve renk kavramı nesneleri algılamamızı, derinliği hissedebilmemizi, hayatı en güzel haliyle görebilmemizi sağlayan bir araç olarak nitelendirilmektedir. Renklerin insan duyguları üzerinde kişisel ve genellenebilir olarak sınıflandırılan bazı etkileri olduğu ifade edilmektedir. Resim sanatı, grafik tasarım, sinematografi gibi alanlarda renk ve ışığın, farklı kullanım çeşitliliğinin insanların algısını farklı etkilediğine dair birçok örnek çalışma yapılmıştır. Işık ve rengin illüstrasyonda insan psikolojisindeki bazı genel anlamlarına göre kullanılması, mesajın daha iyi iletilmesine yardımcı olmuştur. Bu yöntem insan psikolojisine ve insanın algılama biçimine göre kullanılarak verilecek olan mesajın anlatım gücünü arttırmaktadır. Diğer sanat dallarında örneğin; sinematografide 'Color Correction' uygulamaları sıklıkla ışık ve renklendirme işlemlerinde kullanılırken dijital illüstrasyon alanında ışığın ve rengin (Genel Filtreleme, Color Correction, Genel Işıklar ve Suni Kontur Işıkları) kullanımına dair yapılan çalışma sayısı sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı görsel sanatlar alanında ışık ve rengin kullanımının, anlam üzerine olan etkilerini belirlemek, bu verilerin gelecekte yapılacak dijital illüstrasyon alanında ışık, renk ve anlam ilişkisini tartışabilmek, çözüm üretebilmek ve alana katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In visual arts, the transmission of an information in a produced picture as a message is called illustration. The history of illustration started with stone plaques and cave walls and since 1300, after discovering the paper it has continued its existence by developing different varieties and different techniques until today. With the production and development of computers, digital illustration technique has emerged as a new kind of illustration. Digital illustration is providing printing speed and visual innovations with increasing the production speed with the ease and short paths it provides and because of that, it has become widespread and gained a great deal of importance today. The creativity, talent and technical details of artists are very important in visual arts. However, there are many published studies showing that the use of colors and light is also effective on people's perception. The concept of light and color is perceived as a tool that enables us to perceive objects, feel the depth and see life in its most beautiful form. It is stated that colors have some effects on human emotions classified as personal or generalizable. Numerous studies have been conducted to show that different uses of color and light affect people's perception differently in areas such as painting, graphic design and cinematography. The use of light and color in illustration according to some general meanings in human psychology has helped to better convey the message. The use of light and color according to human psychology and human perception increases the expression power of the message to be given. In other branches of art, for example; Color Correction in cinematography is often used in light and coloring processes however, limited number of studies on the use of light and color (General Filtering, Color Correction, General Lights and Artificial Contour Lights) in the digital illustration area has been published. As a result, the aim of this study is to determine the effects of the use of light and color on the meaning in visual arts and with this datas to discuss the relationship between light, color and meaning in the future of digital illustration or to produce solutions and to contribute to this field.