Turist rehberlerinin performansının turistin memnuniyet düzeyine etkisi
The effect of the performance of tourist guides on the satisfaction level of tourists
- Tez No: 546945
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KILIÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya'da hizmet sektörünün bir paydası olan turizmde müşteri memnuniyeti mühim bir konumdadır. Küreselleşen çağda insanların daha fazla keyfi seyahat etme, eğlence ve tur paketleri gibi faaliyetlerde bulunmaları turizm sektörünün önemini arttırmaktadır. Bu noktada turist kitlesinin memnun edilmesi gerekmektedir. Turist memnuniyetini sağlayan faktörlerin başında ise profesyonel turist rehberleri, acenteler, yöre halkı, reklam ile tutundurma faaliyetleri ve destinasyon konumu yer almaktadır. Araştırmada profesyonel turist rehberi performansının turist memnuniyeti üzerindeki etkisinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın evreni, Çanakkale'de düzenlenen profesyonel turist rehberli turlardır. Rehberlerin performansları turistlere anket uygulanarak ölçülmeye çalışılmıştır. Katılımcılardan 521 anket toplanmış ancak 393 tanesi analize dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer satisfaction is an important position in tourism, which is a denominator of the service sector in the world. In the globalizing era, the activities of the people in the tourism sector increase the importance of having more arbitrary travel, leisure and tour packages. At this point, the mass of tourists should be satisfied. One of the factors that make tourist satisfaction one of the most important factors is the professional tourist guides, agencies, local people, advertising promotion activities and destination. The aim of the study is to measure the effect of professional tour guide performance on tourist satisfaction. The sample of the study is a professional tourist guided tour organized in Çanakkale. The performances of the guides were measured by applying a survey to tourists. 521 questionnaires were collected from the participants but 393 were included in the analysis.