Uluslararası göç hareketleri çerçevesinde 20. ve 21. yüzyılda Federal Almanya Cumhuriyeti'nin göç yönetim politikası: Karşılama politikası mı, karşı koyma politikası mı?
The migration management policiy of federal republic of Germany in the 20th and 21st century in the context of international migration movements: Welcoming culture or defensive culture?
- Tez No: 546976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, Federal Almanya Cumhuriyeti'nin 20. Yüzyılda uygulamış olduğu ve günümüz 21. yüzyılda uygulamakta olduğu göç yönetim politikasını incelemek ve bu uygulamaların Almanya'da bulunan yerli halk ile mülteciler üzerinde oluşturduğu etkileri tespit etmektir. Bunun yanı sıra çalışmada, yine aynı zaman çerçevesi içerisinde yapılmış olan göç yönetim politikaları ile yerli halkın mülteciler üzerindeki tutumları karşılaştırılarak, mültecilere yönelik bir karşılama mı yoksa bir karşı koyma politikası mı sergilendiğine dair bir çıkarım yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerine başvurulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yapılarak, çeşitli uluslararası ve ulusal raporlar ve sözleşmeler incelenmiştir. Bunun dışında tez kapsamında çok sayıda çeşitli grafikler, şekiller ve tablolar incelenerek gerekli karşılaştırmalar da yapılmıştır. Doküman incelemesinde ayrıca çok sayıda yerli ve yabancı akademik makalelerden, kitaplardan, belgesellerden, parti seçim programlarından, Federal Meclis Kararlarından, Avrupa Komisyonu bildirilerinden ve basın açıklamalarından elde edilen verilerin analizinde tümevarımcı bir yaklaşım sergilenmiştir. Araştırmada literatür taraması yapılarak böylece konu üzerine yeni bir bakış açısı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the migration management policy of the Federal Republic of Germany in the period of the 20th and 21st century and to determine the effects of these policies on indigenous people and refugees. Apart from this, within the same time frame the migration management policies which were made and the attitudes of indigenous people on refugees were compared to find out if there (in Germany) exists towards the refugees a welcome culture or a defensive culture. At this study qualitative research methods were used. In this context document reviews, various international and national reports and contracts were examined. Besides, various graphs, figures and tables were examined and necessary comparisons were made. Furthermore an inductive approach was made through document reviews and through the analysis of the obtained data of a lot of domestic and foreign academic articles, books, documentaries, party election programs, federal council resolutions, European Commission reports and press releases. A new perspective on the subject has been developed by conducting a literature review.