Akut pulmoner tromboembolide klinik ve bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi parametrelerinin prognostik önemi
  1. Tez No: 547025
  2. Yazar: SÜMEYYE AYÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Pulmoner tromboemboli (PTE), genellikle alt ekstremite derin venlerinden kaynaklanan bir veya birçok trombüsün koparak sistemik dolaşımdan pulmoner vasküler yatağa taşınması ile ortaya çıkar. PTE kardiyovasküler mortalite sebepleri arasında üçüncü sıradadır. PTE'ye bağlı ölüm nedeni sağ kalp yetmezliği, hipotansiyon ve şoktur. PTE tanısı konulduktan sonra akut komplikasyon riskine göre bir sınıflama yapılmalıdır. Güncel risk sınıflamasında laboratuvar ve klinik parametreler üzerinden değerlendirme yapılır. Bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (BTPA), tanının yanında prognostik değerlendirilme yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada amaç; BTPA ile PTE tanısı konulan hastalarda, BTPA bulguları ile hastalık şiddeti ve mortalite arasındaki ilişkisini incelemektir. Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine, BTPA ile PTE tanısı konulmuş 206 hasta dâhil edildi. 26 hastada (%12,6) tüm nedenlere bağlı mortalite görüldü. Bu hastaların %19,2'sinde PTE ilişkili, %80,8'inde PTE dışı mortalite görüldü. Tüm nedenlere bağlı mortalite görülen hasta grubunda sağ kalım görülen hasta grubuna göre yaş ortalaması daha yüksekti (72,15±11; p:0,003).
Özet (Çeviri)
Pulmonary thromboembolism (PTE) usually occurs when one or more thrombus originating from the deep veins of the lower extremity is removed and transported from the systemic circulation to the pulmonary vascular bed. PTE is the third cause of cardiovascular mortality. The cause of death due to PTE is right heart failure, hypotension and shock. After the diagnosis of PTE, a classification should be made according to the risk of acute complications. In the current risk classification, laboratory and clinical parameters are evaluated. Computed tomography pulmonary angiography (CTPA) helps in prognostic evaluation as well as diagnosis. The aim of this study is to investigate the relationship between CTPA findings and disease severity and mortality in patients diagnosed with PTE by CTPA. In our study, a total of 206 patients who applied to Ankara University Faculty of Medicine Department of Chest Diseases and diagnosed with PTE by BTPA were included. 26 patients (12.6%) had all-cause mortality. Out of these patients, 19.2% had PTE-related and 80.8% non-PTE-related mortality. The mean age was higher in patients with survivors due to all-cause mortality (72,15 ± 11; p: 0,003).