Voleybolcularda antrenman öncesi yapılan alt ekstremite masajının esneklik üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of lower extremity massage before training on flexibility in volleyball players
  1. Tez No: 852772
  2. Yazar: ONUR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Masajın esnekliğe etkilerini inceleyen çalışmalar literatürde mevcut olsa da bu çalışmaların voleybol branşı ve voleybolcular üzerine yapılanları sınırlı sayıda bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmamızın amacı voleybolcularda antrenman öncesi yapılan alt ekstremite masajının esneklik üzerine etkilerinin incelemektir. Çalışmamızın araştırma grubunu Türkiye Voleybol 1. Lig'inde mücadele eden Gümüşsu Gümüşhanespor voleybol takımı oluşturmaktadır. Çalışmanın ölçümleri yapılmadan önce oyuncu grubuna gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Çalışma grubu 12 sporcudan oluşmaktadır. Araştırmacılar yapılan çalışmaya gönüllü bir şekilde katılım göstermiştir. Araştırma grubu, deney grubu (6 sporcu) ve kontrol grubu (6 sporcu) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Ölçümler esnasında deney grubunun ön test ölçümleri alındı, daha sonrasında sporculara 5 dakikalık alt ekstremite masajı yapıldı. Daha sonrasında da deney grubunun son test ölçümleri alındı. Kontrol grubunun ise ön test ölçümleri alındıktan sonra herhangi bir masaj uygulaması yapılmadan son test ölçümleri alınmıştır. Bu ölçümler 4 haftalık sürece yayılmış ve belirlenen haftaların yalnızca bir günü olarak planlanmıştır. Ölçümler esnasında dikey esneklik testi olan“Digital Flexion Meter”cihazı kullanılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçların istatistiksel analizi, SPSS for Windows 22.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While there are studies in the literature examining the effects of massage on flexibility, those specifically conducted on the volleyball discipline and volleyball players are limited in number. Therefore, the aim of our study is to investigate the effects of pre-training lower extremity massage on flexibility in volleyball players. The research group of our study consists of the Gümüşsu Gümüşhanespor volleyball team competing in the Turkey Volleyball 1st League. Prior to measurements, the player group was provided with necessary information. The study group consists of 12 athletes. Researchers participated voluntarily in the study. The research group was divided into two groups: the experimental group (6 athletes) and the control group (6 athletes). During the measurements, pre-test measurements were taken for the experimental group, followed by a 5-minute lower extremity massage for the athletes. Subsequently, post-test measurements were taken for the experimental group. For the control group, pre-test measurements were taken, followed by post-test measurements without any massage application. These measurements were spread over a 4-week period and were planned for only one day of the designated weeks. The“Digital Flexion Meter”device was used during the measurements. The statistical analysis of the results was conducted using SPSS for Windows 22.0 package program.