The effects of automated writing evaluation on EFL students' writing achievement and motivation towards writing
Otomatik yazı değerlendirme aracının yabancı dil olarak İngilizce öğrencilerinin yazma başarısına ve motivasyonuna etkileri
  1. Tez No: 547104
  2. Yazar: SERAP ERDAL BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY KIRAY KANATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir otomatik yazma değerlendirme aracı olan PEG Writing Scholar®'ın yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma başarısına ve yazma motivasyon düzeylerine etkisini araştırmaktır. Çalışma aynı zamanda geleneksel ve otomatik yazma değerlendirme öğretim programının yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma başarısı ve motivasyonu üzerindeki etkileri açısından karşılaştırılmasını da amaçlamaktadır. Çalışma, Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda okuyan 60 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Anadili Türkçe olan katılımcılar uygun örnekleme kullanılarak kontrol ve deney grupları olarak atandılar. Kontrol grubu geleneksel bir kalem ve kağıt eğitimi ile öğretilirken, deney grubu bir otomatik yazı değerlendirme aracına maruz bırakıldı. Bahsedilen hedefler doğrultusunda, veriler Demografik Sorular Anketi, Payne (2012) tarafından hazırlanan Akademik Yazma Motivasyon Anketi (AWMQ), alan notları ve Yazma testleri ile toplanmıştır. Çalışmanın sonunda, bir otomatik yazı değerlendirme aracı kullanmanın, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma başarısına, içsel motivasyonlarına ve öz yeterlik inançlarına olumlu katkılarının olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of an automated writing evaluation tool, PEG Writing Scholar®, on EFL students' writing achievement and their motivation level towards writing. The study also aims at comparing traditional pen & paper and automated writing evaluation instruction in terms of their effects on EFL students' writing achievement and motivation. The study was carried out with 60 students studying at Boğaziçi University School of Foreign Languages. All of the participants were non-native speakers of English, sharing the same native language, Turkish; and they were assigned as control and experimental groups by using convenience sampling. While control group was taught with a traditional pen and paper instruction, the experimental group was exposed to an AWE tool as part of instruction. In accordance with the objectives, data were collected through Background Questionnaire, Academic Writing Motivation Questionnaire (AWMQ) by Payne (2012), field notes, and Writing tests. At the end of the study, it was concluded that using an AWE tool had some supportive effects on EFL students' writing achievement, intrinsic motivation and self-efficacy beliefs.